Міністерство аграрної політики та продовольства визначилось з Концепцією національної моделі обігу земель сільськогосподарського призначення

Міністерство аграрної політики та продовольства визначилось з Концепцією національної моделі обігу земель сільськогосподарського призначення

Впровадження в Україні ринку землі має базуватися на низці запобіжників, подібних до тих, які діють у країнах Європейського Союзу.

Про це заявив заступник міністра аграрної політики та продовольства України з питань розвитку фермерства Віктор Шеремета під час виступу на круглому столі на тему «Пріоритетні завдання Комітету Верховної Ради з питань аграрної політики та земельних відносин на період роботи дев'ятої сесії Верховної Ради України восьмого скликання».

На його думку, за виконання цих умов та впровадження механізмів пільгового кредитування невеликих гравців для викупу земельних ділянок, навіть та частина сільгосптоваровиробників, які зараз із пересторогою ставляться до скасування мораторію, не чинитимуть супротиву запуску ринку. Він додав, що на старті модель ринку землі має бути максимально виваженою, «щоб не наламати дров», а згодом можна буде її лібералізувати та поступово відпускати ринок.  

Концепція національної моделі обігу земель сільськогосподарського призначення була напрацьована робочою групою під керівництвом першого заступника міністра аграрної політики та продовольства України Максима Мартинюка в тісній співпраці з науковцями, учасниками ринку, фермерською спільнотою, експертним середовищем, представниками Стратегічної групи радників з підтримки реформ в Україні, Офісу реформ, народних депутатів України, яка була утворена наказом Мінагрополітики від 30.05.2017 № 275.

Серед базових положень концепції:                                                  

– Набувачами земель сільськогосподарського призначення є виключно громадяни України. Іноземні громадяни та особи без громадянства не мають права набувати землі сільськогосподарського призначення у власність.

– Передбачено встановлення граничних розмірів земель сільськогосподарського призначення, які можуть перебувати у власності однієї особи та антиспекулятивних механізмів (стягнення державного мита) у випадку перепродажу земельної ділянки протягом перших трьох років.

– Поточним користувачам гарантується збереження земельного банку у випадку зміни власника земельної ділянки.

– Вводяться цінові індикативи на земельні ділянки протягом перших двох років після скасування мораторію на рівні не нижче  нормативної грошової оцінки. Ціни всіх угод купівлі/продажу, за якими реєструються права власності, підлягатимуть державній реєстрації, що дозволить НБУ проводити регулювання ринку іпотеки.

– Створюються преференційні умови для купівлі землі невеликими гравцями, в першу чергу – фермерськими господарствами, зокрема, через механізм часткового гарантування кредитів.

  • Діденко Ірина Станіславівна
  • 31 серпня 2018 р.
  • 0

Новини