При визначенні напрямів дотацій потрібно керуватися насамперед Конституцією України, - Старикова

При визначенні напрямів дотацій потрібно керуватися насамперед Конституцією України, - Старикова


Державна допомога в сільськогосподарській царині має відповідати Конституції України та міжнародним стандартам.

Таку думку висловила в ексклюзивному коментарі виданню "Агробізнес сьогодні" Лариса Старикова, координатор аналітичного центру Аграрного союзу України, яка взяла участь у конференції «Хто освоїть 7 мільярдів? Три господарі – три стратегії», що відбулась у рамках міжнародної виставки «ІнтерАгро 2018» в Києві.

При визначенні напрямів дотацій потрібно керуватися насамперед Конституцією України.

Основний закон України містить низку положень, які стосуються дотацій у аграрному секторі, на які влада, на жаль не звертає належної уваги. Зокрема, земля – основне національне багатство, що перебуває під особливою охороною держави; держава обов'язана забезпечувати екологічну безпеку та підтримувати екологічну рівновагу на території України; держава захищає права споживачів, здійснює контроль за якістю і безпечністю продукції; кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, що включає достатнє харчування.

"Це норми прямої дії, які вимагають від держави фінансувати заходи з охорони ґрунтів, виділяти кошти на діяльність із екологічної безпеки та рівноваги, фінансувати заходи з безпеки продуктів харчування та передбачати адресну грошову допомогу споживачам продуктів харчування", – вважає пані Старикова.

Крім того, існує закон «Про особливості страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою», але і він, за словами експерта, не враховується при формуванні державної політики з підтримки сільськогосподарської галузі.

"В США, наприклад, кожна допомога підкріплена відповідним страхуванням, – зауважила Лариса Старикова. – Взагалі ж Україна, взявши курс на євроінтеграцію, мала би при визначенні напрямів надання дотацій керуватися спільною аграрного політикою Європейського Союзу, враховуючи її еволюцію та зміни її пріоритетів. Зусилля влади потрібно спрямувати на те, щоби забезпечити логістичну підтримку середніми підприємствами малих, розвивати об’єкти доданої вартості на умовах державно-приватного партнерства, а великим не гроші надавати, а іміджеву підтримку через експортний офіс".


Джерело: видання "Агробізнес сьогодні"

  • Фостій Марина
  • 14 листопада 2018 р.
  • 0