Геннадій Новіков на міжнародній конференції представив позицію ГС "АСУ" щодо розвитку малих та середніх агропідприємств в Україні

Голова Громадської спілки «Аграрний союз України» Геннадій Новіков виступив на Сімнадцятому Всеукраїнському конгресі вчених економістів-аграрників – міжнародній науково-практичній конференції «Перспективні форми організації господарської діяльності на селі». Він презентував учасникам заходу бачення спілки щодо розвитку малих форм господарювання у аграрному секторі нашої держави.

Прикріплені файли та додаткові матеріали

Презентація: "Стратегія розвитку українського АПК"

Геннадій Новіков зауважив, що в Україні й нині багато продукції виробляється особистими підсобними господарствами. Однак через відсутність необхідної інфраструктури вони не можуть бути ефективними виробниками. Навіть, якщо вони використовують хороші посівні матеріали, їм немає де зберігати вирощене збіжжя. Тому значна його частина псується. І державна підтримка, яка розраховується спираючись на кількість вирощеної продукції чи виробленого товару, не зможе вирішити цю проблему.

«Держава має витрачати кошти на інфраструктурні проекти, які дають можливості для ефективної роботи багатьом виробникам. Це проекти зберігання та переробки, це проекти збуту та багато інших напрямків. Не раціонально витрачати кошти на підтримку, виходячи з кількості корів чи рахуючи кожну вирощену картоплину. Надавати треба підтримку системно на розвиток інфраструктури. І тільки тоді люди почнуть реєструвати свої підсобні господарства, щоб взяти участь у проектах», - наголосив Геннадій Новіков.

Він підкреслив: якби таким виробникам дали відповідну інфраструктуру, яка забезпечить прийом виробленого товару чи зібраного збіжжя, такі господарства б у кілька разів наростили виробництво. Адже вони б мали гарантію збуту власної продукції.

Очільник ГС «АСУ» також поінформував присутніх, що за даними досліджень найвища ефективність сільгоспвиробництва в Україні у підприємств, які обробляють від 2 до 5 тисяч гектарів.

«У фермерських господарствах України 1 працівник обробляє в середньому 52 гектари земель. У холдингах 1 працівник на 153 гектари. Але в середніх підприємствах на одного працюючого припадає 35 га земель. Тобто зайнятість в півтора рази вища, ніж у фермерських господарств і в п’ятеро, ніж у холдингах», - додав Геннадій Новіков.

Саме тому, переконаний керівник ГС «АСУ», державі має визначитися з правильними формами організації, які слід розвивати в аграрній сфері Україні. При цьому, не слід сліпо копіювати європейські форми, які неможливо реалізувати в українських реаліях. Адже, якщо в Україні реалізувати систему дотацій аналогічну тій, що існує в Європі, з бюджету мало б виділятися на ці потреби 1,6 трлн грн.

Ще одна проблема українського сільгоспвиробництва, підкреслив Геннадій Новіков, полягає у тому, що власниками землі часто є не ті люди, які обробляють цю землю.

«Той власник землі, який перестає на цій землі працювати, зобов’язаний її продати тому, хто на ній працює. Ми не повинні розвивати інститут рантьє в Україні, щоб власники землі жили за рахунок здачі її в оренду, а не займаючись її обробкою», - додав він.

Він також зазначив, що лише кооперація може забезпечити конкурентоздатність малих форм господарювання в аграрному секторі економіки.

«Різні культури мають різну ефективність при вирощуванні. Чим має займатися фермер, щоб без підтримки бути конкурентним? Ми маємо приклад Сербії, яка експортує тільки малини на 350 млн євро, а Україна – відправляє на експорт всієї плодово-ягідної продукції усього на 250 млн євро. Однак нам для цього треба забезпечити можливості експорту для малих форм господарювання. А це – тільки кооперація. Тоді громадяни зможуть на своїх городах отримувати дохід, вступивши в кооператив. Завдання держави – створити відповідну інфраструктуру», - заявив Геннадій Новіков. 

  • Фостій Марина
  • 3 червня 2019 р.
  • 0