Запитайте у юриста: що треба знати про форс-мажорні обставини у сільському господарстві?
Сільське господарство дуже залежить від погодних умов: інтенсивні опади
чи, навпаки, засуха можуть серйозно ускладнити виконання підприємствами аграрної
промисловості своїх зобов’язань перед контрагентами. На що звернути увагу при
укладенні договору постачання майбутнього врожаю, як засвідчити настання
форс-мажорних обставин та як діяти у разі їх настання розповідає Ганна Марунич,
юрист ЮФ TOTUM.
Які умови мають бути передбачені в договорі постачання з тим, щоб захистити підприємство від негативних наслідків можливої загибелі врожаю?
- Для захисту продавця у цій ситуації радимо передбачати у відповідному договорі застереження про форс-мажорні обставини, тобто обставини непереборної сили, які унеможливлюють виконання боржником своїх зобов’язань. Невичерпний перелік таких обставин зазначений у ст. 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні», серед яких для сільськогосподарських виробників мають значення обставини, зумовлені винятковими погодними умовами або стихійним лихом, наприклад, ураган, повінь, град, заморозки та ін. Сторони у відповідному застереженні можуть передбачити й інші обставини, проте вони мають бути надзвичайними, невідворотними та такими, які особа не може передбачити або може передбачити, але не може відвернути (позиція КГС у складі ВС у постанові від 14.02.2018 у справі № 926/2343/16).
Як підтвердити настання форс-мажорних обставин?
- Спосіб підтвердження настання форс-мажорних обставин визначається за домовленістю сторін. Водночас у разі судового спору важливим є питання належності та допустимості відповідних доказів. З огляду на це, поширеним доказом настання таких обставин є сертифікат Торгово-промислової палати України чи відповідної регіональної торгово-промислової палати. Для його отримання сторона має звернутись до відповідної ТПП із заявою та необхідними документами, в тому числі тими, які підтверджують настання форс-мажорних обставин, оскільки відповідно до п. 6.5. Регламенту засвідчення ТПП України та регіональними ТПП форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) (далі – Регламент) тягар доказування наявності таких обставин покладений на заявника. Водночас сертифікат ТПП України (регіональної ТПП) щодо наявності форс-мажорних обставин під час вирішення справи оцінюється нарівні з іншими доказами і може бути не взятий судом до уваги, у разі якщо в ньому зафіксовано обставини, які не є обставинами непереборної сили відповідно до закону (позиція КГС у складі ВС у постанові від 03.12.2018 у справі № 910/3726/18).
На що варто звернути увагу при настанні форс-мажорних обставин?
- Перш за все необхідно чітко дотримуватись умов договору щодо документів, які підтверджують настання обставин форс-мажору, та строків повідомлення контрагента про їх настання, оскільки несвоєчасне повідомлення позбавляє сторону права посилатись на такі обставини. Крім того, у разі повідомлення контрагента засобами поштового зв’язку відповідні документи варто надсилати цінним листом з описом вкладення. Також у разі виникнення судового спору відповідні докази необхідно подавати у строки, встановлені процесуальним законодавством, оскільки їх несвоєчасне подання може бути підставою для їх відхилення судом. На ці обставини звернув увагу КГС у складі ВС у постанові від 30.08.2018 у справі № 902/1054/17. Крім того, засвідчення форс-мажорних обставин ТПП України чи регіональною ТПП має здійснюватись окремо по кожному конкретному договору (п. 6.2. Регламенту ТПП), а недотримання цієї умови також може мати наслідком відхилення сертифікату як належного доказу настання обставин непереборної сили.
Які наслідки настання форс-мажорних обставин за законодавством України?
- У разі порушення зобов’язання внаслідок настання форс-мажорних
обставин сторона договору звільняється від сплати неустойки (пені та штрафу), а
також відшкодування збитків, завданих таким порушенням. Також сторони можуть
передбачити у договорі право на односторонню відмову від договору у разі
настання форс-мажорних обставин чи у разі їх тривалості впродовж певного часу.
- Фостій Марина
- 4 листопада 2019 р.
- 0