COVID-19 і аномальна погода: що буде з врожаєм в Україні

COVID-19 і аномальна погода: що буде з врожаєм в Україні

Що весною посієш, те восени й збереш. Як карантин та аномальні погодні умови впливають на весняно-польові роботи Голова ГС «Аграрний союз України» Геннадій Новіков говорив з кореспонденткою 24 каналу

Карантин для посівної?

Останні роки Україна хизувалась гарними врожаями. Проте нинішній рік буде складним для нашої країни не лише через пандемію, а й через несприятливі погодні умови. Суха осінь, аномально тепла зима та весна без дощів, – все це погано впливає на посівну і майбутній врожай.

Голова ГС "Аграрний союз України" Геннадій Новіков розповідає 24 каналу, що з точки зору карантину, сільгоспвиробники внесені до підприємств критичної інфраструктури, які не можуть зупинятись. Приміром, за тваринами на фермах потрібно доглядати не залежно ні від чого. Власне, й комплекс посівних робіт не можна відкласти на потім для того щоб був восени результат. Це не завод чи шахта, які можна на певний час "законсервувати".

На жаль, на COVID-19 люди хворіють й ті, хтопрацює в сільському господарстві. Більшість аграрних компаній відправили співробітників, яких можна на дистанційну роботу. Йдеться про бухгалтерів та інших працівників, які не працюють в полі чи на фермі,
– говорить Геннадій Новіков.



Вживаються й інші заходи убезпечення працівників від COVID-19. Приміром, коли механізатори перебувають на тракторній бригаді, то вони в масках, а як виїжджають в поле, працюють без них. Тракторист в полі на багато кілометрів один і він ні від кого не може заразитись. Так роблять у більшості господарств.

Несприятлива погода

Загалом, на переконання Новікова, цей рік надважкий. Окрім того, що світ бореться з COVID-19 ще й погодні умови несприятливі. Розпочались негаразди з погодою ще восени минулого року. Тоді при посіві озимини в багатьох регіонах України було сухо, через що вчасно не зійшли сходи рослин. Навіть ті, які зійшли були слабкими.

Щоправда, тепла зима дещо "підтягнула" рослини і ситуація з озимими трошки вирівнялась. Звісно, вони не були добре розвиненими, але вже можна було сподіватись на певний врожай. Проте на весні заморозки на півдні країни сягнули до мінус 11 -13, а рослини вже почали йти в ріст, тоді почалась значна загибель рослин, зокрема озимої пшениці, ячменю і навіть такого витривалого ріпаку.

Суттєво постраждали посіви у Одеській області, частині Миколаївської на півдні Запорізької. Якби пройшов дощ і земля отримала трохи вологи, то деякі сходи могли б і відійти. Але як ми бачимо дощів немає, земля суха. Запаси вологи в метровому шарі ґрунту вдвічі менші ніж минулого року,– говорить Геннадій Новіков.

Як пояснює аграрій, вже два місяці як почалась весна, а хорошого дощу немає. В лютому трошки дощило, але земля наповнилась вологою лише на половину від потрібної кількості. Зараз триває загибель рослин, які послаблені заморозками і "добиті" відсутністю дощу. Наразі аграрії не можуть сказати скільки полів доведеться пересівати.

Через тиждень кожне господарство вирішуватиме скільки рослин доведеться пересівати, але вже йдеться про пересів значних площ,– додає Геннадій Новіков.

Підтримати аграрія

Щодо посівної кампанії, люди все сіють і саджають: особливих відставань у цьому напрямку немає. Проте якість врожаю наразі під великим питанням через нестачу вологи проблем додають ще й вітри, які висушують землю. Тому врожай – під питанням.

Зараз на пересів потрібно купувати насіння, засоби захисту тощо. Тобто потрібно додатково витратити як мінімуму приблизно 4-5 тисяч на гектар. Таких грошей у господарств немає. Заявлені програми щодо видачі позик під 5, 7, 9% – не працюють. Банки під різними причинами не хочуть видавати кредити, – скаржиться аграрний експерт.

Підтримку від держави на рівні минулого року залишили, але ж є питання в тому коли ці гроші почнуть надходити, а на пересів гроші потрібні вже.

На переконання Новікова, Україні потрібно запровадити страхування виробника сільгосппродукції з державною підтримкою, але кошти на це ніяк не можуть знайти. Аби подібне страхування було запроваджено, зараз би аграрії вже отримали страхові виплати і пересіяли все, що потрібно.


Джерело:

https://24tv.ua/covid_19_i_anomalna_pogoda_shho_bude_z_vrozhayem_v_ukrayini_n1326874

Автор: Ірина Поліщук

  • Фостій Марина
  • 22 квітня 2020 р.
  • 0