Аналітичний центр ГС "АСУ" працює над розвитком системи прямого експорту для середніх та малих сільгосппідприємств

Аналітичний центр ГС "АСУ" працює над розвитком системи прямого експорту для середніх та малих сільгосппідприємств

Координатор Аналітичного центру ГС "АСУ" Лариса Старікова провела зустріч із представниками американської компанії Briggs Capital, під час якої були обговорені питання реалізації проекту із організації прямого експорту для малих та середніх українських сільгоспвиробників. У зустрічі також взяли участь провідні фахівці ПАТ "Аграрний фонд України".

У доповіді Л. Старікової було наголошено на тому, що експортний потенціал України у 2016-2017 маркетинговому році оцінюється фахівцями на рівні 36 мільйонів тон сільгосппродукції, загальною вартістю 7,3 млрд. доларів. Частка малих та середніх підприємств при цьому становить відповідно 28 млн. тон вартістю понад 5,8 млрд. доларів. Однак на заваді реалізації потужного експортного потенціалу малих та середніх підприємств України традиційно стоїть брак фінансування, яке господарство має отримувати протягом виробничого циклу. Зокрема, під час посівної кампанії 2016 року брак фінансових ресурсів склав більше 500 млн. доларів, що становить 18% загальної вартості посівної кампанії.

Виробництво сільгосппродукції у 2015-2016 маркетинговому році фінансували:

·         ПАТ ДЗПКУ, позиції: пшениця, ячмінь, кукурудза, соя, обсяг фінансування 72 мільйони доларів, форвардні і спотові закупівлі, ставка за кредитом 20-25%

·         ПАТ "Аграрний фонд" позиції: пшениця, жито, гречка, обсяг фінансування 60 мільйонів доларів, форвардні і спотові закупівлі, ставка за кредитом 22-30%

·         комерційні банки (Кредіагріколь Банк,  Прокредит банк, Райффайзен банк, банк Кредіт Дніпро, Кредобанк та ін), широкий спектр позицій, жорсткі вимоги щодо застави, загальний обсяг виділених ресурсів біля 200 мільйонів доларів, ставки кредитування 23-36%

Такі умови навряд чи є прийнятними для аграрного сектору.

Окрім цього, у ході здійснення реформи ПДВ був суттєво звужений спецрежим ПДВ (втрати обігових коштів середніх та малих підприємств на рівні 1 млрд. доларів) натомість експортери отримали норму закону, яка передбачає повернення їм експортного ПДВ (обсяги повернення ПДВ 1,5 млрд доларів).

Ситуація, яка складається у царині сільськогосподарського виробництва, ставить гостро питання про пошук фінансових ресурсів як у середині країни, так і за кордоном, та розвиток схем прямого експорту для малих та середніх підприємств.

Аналітичний центр ГС "АСУ" розробив проект розвитку системи прямого експорту для малих і середніх сільгосппідприємств. Основними положеннями цього проекту є: широке використання товарних кредитів з мінімізацією випадків перетину кордону грошима, використання добре відомих сільгоспвиробнику "форвардних" і спотових схем, зниження ставки кредитування у порівнянні з "ринковою", капіталізації передового досвіду торгівлі біржовими культурами провідних підприємств і фахівців України, фінансування вирощування всього спектру сільськогосподарських культур. Активами такого проекту мають стати прямі торгові контракти із покупцями врожаю за кордоном, мережа представників у регіонах (на базі регіональних осередків ГС "АСУ"), висока корпоративна культура, ефективні бізнес процеси і технології.

Реалізація проекту з розвитку експортної спроможності малих та середніх підприємств натомість надасть можливість реалізувати також і низку допоміжних інвестиційних проектів із закупівлі техніки та технологій за кордоном, побудови кооперативних елеваторів та інших об'єктів аграрної інфраструктури.

Фахівці Briggs Capital високо оцінили проект АЦ ГС "АСУ" із розвитку прямого експорту для малих та середніх підприємств, назвавши його одним із найкращих серед тих, які їм були презентовані в Україні.

  • Старікова Лариса Валеріївна
  • 21 червня 2016 р.
  • 0