Сьогодні на Миколаївщині стартувала нарада-семінар керівників і спеціалістів сільгосппідприємств – членів ГС «АСУ»

Відкриваючи нараду-семінар, голова Громадської спілки «Аграрний союз України» Геннадій Новіков проаналізував нинішній стан системи державної підтримки аграрної галузі та плани щодо виділення коштів за цим напрямком на найближчі роки.


«З року в рік ми постаємо перед проблемою, коли держава виділяє на підтримку аграрної галузі кошти, однак робить це таким чином, що ці кошти залишаються невикористаними. Якщо ми візьмемо цей рік, то в графі використані кошти майже всюди будуть нулі. Фактично за 8 місяців цього року жоден із напрямків, корім компенсації за придбану аграріями минулого року техніку, не профінансовано», - заявив Геннадій Новіков.

За його словами, відповідно до пропозицій представників влади найближчими роками варто очікувати зменшення фінансування здешевлення кредитів. Хоча, підкреслив він, є й позитивні моменти. У програмі підтримки аграрної галузі за ініціативи Аграрного союзу України з’явився новий напрямок – здешевлення страхових платежів і премій.

«Ми подали пропозиції за цим напрямком. І ми продовжимо працювати над тим, щоб створити в країні умови для нормального страхування сільгоспвиробників. І щоб аграрії не поставали перед складнощами у процесі виплати компенсації. Адже саме перед такими проблемами цього року постали наші колеги які постраждали від вкрай несприятливих погодних умов», - підкреслив голова ГС «АСУ».

Водночас він звернув увагу, що передбачених на фінансування компенсації страхових внесків коштів недостатньо.

«Бюджетні пропозиції здатні покрити цього близько 10% від потреби у страхуванні рослинництва, не включаючи інші напрямки діяльності сільгоспвиробників, які так само потребують страхування. І це – неправильно. Саме фінансування страхування має стати однією з основних статей державної підтримки аграрної галузі, адже виділення коштів за цим напрямком забезпечує стабільність. Якщо застраховані ризики, банки набагато активніше кредитують сільгоспвиробників і дають кошти під значно нижчий відсоток», - додав Геннадій Новіков.

При цьому він розкритикував запланований рівень фінансування для покриття кредитів, які надаватимуться сільгоспвиробникам після відкриття земельного ринку з метою купівлі наділів.

«З липня наступного ринку стартує ринок землі. Разом з ним має запрацювати й програма  здешевлення кредитів для купівлі фізичними особами землі до 20 га на суму не більше 5 млн грн. Однак передбаченої в рамках програми суми вистачить  лише на те, щоб 4,5 тисячі фізичних  осіб купили по 20 га землі. І це при тому, що на сьогодні у нас лише фермерських господарств 38 тисяч. Виходить, що це не більше ніж фінансова фікція. Адже в реальності аграрії повинні будуть без інструменту державної підтримки за свої кошти купувати землю», - сказав керівник Аграрного союзу України.

Водночас є й позитиви. Зокрема, підтримка виробництва нішевих культур – гречки, проса, жита, вівса тощо. В рамках програми прописано чіткі суми компенсації для кожної з нішевих культур. Це дасть змогу ефективно контролювати рух коштів та оцінити ефективність цього напрямку. Так само конкретні показники як щодо компенсацій, так і щодо очікуваних результатів містяться в програмі підтримки сільгоспвиробників за напрямком тваринництва.

«Вперше з’явилася підтримка картоплярства. Вона стосуватиметься і сховищ для картоплі, і переробки. Стартують з невеликої суми, яка зростатиме кожного року», - підкреслив Геннадій Новіков.

Та все ж він наголосив, що навіть значне збільшення фінансування програми підтримки аграріїв з боку держави – з 3,9 до майже 9 – є недостатнім.  Вже зараз потреба галузі втричі перевищує заплановані з урахуванням зростання кошти.

Учасники наради-семінару в перший день роботи також  обговорили економічну ситуацію в аграрному секторі України та підбили підсумки допомоги керівникам сільгосппідприємств, які постраждали внаслідок несприятливих погодних умов.

Геннадій Новіков та всі присутні подякували кожному сільгоспвиробникові, який підтримав колег – членів ГС «АСУ», котрі стали жертвами вкрай несприятливих погодних умов. Саме завдяки цій підтримці багато підприємств змогли залишитися на плаву й уникнути банкрутства.

«Це вкотре доводить, що члени Аграрного союзу України – це одна велика родина. Ми не залишаємо один одного і завжди готові прийти на допомогу в біді. Саме завдяки взаємовиручці ми разом здатні подолати найскладніші виклики», - резюмував Геннадій Новіков.










  • Фостій Марина
  • 7 вересня 2020 р.
  • 0