Геннадій Новіков: аграрії через негоду втратили 118 млрд грн і навряд оговтаються без реальної допомоги держави

Геннадій Новіков: аграрії через негоду втратили 118 млрд грн і навряд оговтаються без реальної допомоги держави

Через засухи і заморозки втрати сільгоспвиробників, за розрахунками експертів, можуть сягнути 118 млрд грн в порівнянні з минулим роком. Про це в ефірі каналу “Україна” заявив голова Громадської спілки “Аграрний союз України” Геннадій Новіков.

“Сільське господарство перебуває у критичному стані. Банківська система не кредитує аграріїв. Подібна ситуація була й у 2003 році. Однак тоді держава прийшла на допомогу взявши на себе компенсацію відсотків за кредитами на наступний після неврожаю рік. Цього року навіть критично постраждалі регіони (Одеська, Миколаївська, Херсонська, Запорізька області), не зважаючи на обіцянки держави, не отримали жодної копійки допомоги! Ми неодноразово зверталися до органів влади, розроблено низку законопроектів, однак держава не поспішає допомагати сільгоспвиробникам. А, зважаючи на критичну ситуацію, державна підтримка потрібна не зараз, а на позавчора”, - наголосив очільник Аграрного союзу України.



За його словами, через несприятливі погодні умови сильно постраждали посіви кукурудзи. Врожайність цього року на 40% менша, ніж минулого. Не кращі справи й по соняшнику, врожайність якого в частині регіонів становить усього 300-400 кг/га. Це в 4-5 разів нижче за минулорічні показники збитків.

Керівник ГС “АСУ” переконаний: щоб відновити виробництво у низці регіонів треба змінити систему кредитування аграрного сектору, створити умови для того, щоб реально запрацював проект підтримки “5-7-9”, надати сільгоспвиробникам компенсацію за відсотковими ставками, особливо постраждалим господарствам.

“Ми звертались до Мінфіну з проханням раз в тиждень звітувати скільки і по якій саме програмі видано коштів, які виділено на державну підтримку аграрного сектору для розуміння ефективності. Проте інформацію нам не надають. Тобто, коли аграрії звітують скільки вони засіяли, намолотили тощо — це норма. А коли ми просимо такого ж звіту від держави, ми отримуємо відмову. Ми не розуміємо цього підходу держави до аграрного сектору, який, до слова, вже кілька років поспіль є ключовим у формуванні ВВП країни”, - додав Геннадій Новіков.

Він підкреслив, що Аграрний союз України та всі свідомі сільгоспвиробники вимагають оптимізації сплати ПДВ при настанні форсмажорних обставин, які найбільше постраждали від несприятливих погодних умов.

“Уже сьогодні треба вводити систему страхування з державною підтримкою. Відбудувати за новими принципами систему кредитування аграрного сектору, адже наявні інструменти не працюють”, - заявив голова Аграрного союзу України.

Виділити із фонду Кабміну кошти, які були обіцяні урядом постраждалим, на рівні 5 тисяч гривень за гектар, хоча реальні втрати деяких господарств 10-15 тисяч гривень на гектра. Виплата обіцяних 5 тисяч гривень хоч якось допоможе протриматися на плаву найбільш постраждалим господарствам.

Якщо цього не буде зроблено, фінансові проблеми таких підприємств можуть призвести до справжньої катастрофи на фоні прийдешнього відкриття ринку землі. Тому гостро стоїть питання створення реально діючого фінансового інструменту, який має працювати паралельно. У господарств немає коштів на власне утримання, не говорячи про купівлю землі.

“Водночас посуха продемонструвала наскільки зміна клімату є критичною для нашої країни, наскільки важливо на державному рівні вирішувати питання відновлення зрошення. Вже зараз зрошувальних систем потребують не лише південні регіони, а й центральна Україна”, - резюмував Геннадій Новіков.

  • Фостій Марина
  • 15 вересня 2020 р.
  • 0