Віктор Грищук: поки в київських кабінетах формують цінники аграрії чекають роз’яснень та вирішень проблем галузі

Віктор Грищук: поки в київських кабінетах формують цінники аграрії чекають роз’яснень та вирішень проблем галузі

У мороз, сніг чи дощ незалежно від зовнішніх факторів член Ради Громадської спілки «Аграрний союз України» з Василівського району Запорізької області Віктор Грищук починає день з поїздки на поля. Віктор Іванович вже більше ніж 20 років займається сільгоспвиробництвом. У родині Грищуків майже тисяча гектарів землі в оренді на якій вони вирощують зернобобові, соняшник та кукурудзу.

Нині до бізнесу активно залучений і син Вадим Грищук. Каже що робота на землі не з легких та й проблем вистачає.

«Перше, це дуже жаркий клімат влітку. Температура в нас трималася в минулому сезоні під час жнив на полі до 38-39 градусів. Тобто це важко навіть для техніки не говорячи вже про людей. Друге - це те що в регіоні мало середньорічних опадів випадає» - наголосив Вадим Грищук.

Вже з 1 липня 2021 року життя аграріїв зміниться. До вже звичних турбот додасться відкриття ринку землі.

За словами Віктора Грищука вся земля у їхньому господарстві орендована, а 75% у довгостроковій оренді. Якщо хтось і виявить бажання сьогодні та наполягатиме на продажу то згідно з чинним законодавством в пріоритеті є орендар за умови якщо він обробляє цю землю. Проте поки це домовленість на взаємній довірі орендодавця та орендаря.

«Нас всіх, хто обробляє землю, бентежить невідомість. Ми фактично не так боїмося відкриття ринку землі, як того що згідно з Законом 552-IX, яким запроваджується обіг сільгоспземель, пріоритетне право на першочерговий викуп має орендар як фізична особа. Зараз орендарем є юридичні особи, себто наші господарства. На першому етапі відкриття ринку, юридичним особам заборонена купівля землі перші 3 роки. Як висновок після того, як закон набере чинності власник може продавати свою землю фізичним особам, а по договору ми працюємо як юридичні особи – себто моє підприємство. Ось вам і шпарина, де можемо отримати велику проблему. Звичайно її можна запобігти делегувавши через нотаріуса пріоритетне право на викуп мені або членам моєї сім’ї. Проте максимальна площа, яку може купити фізична особа - 100 га, але ж обробляємо ми набагато більше», - сказав Віктор Грищук.

Перш ніж починати обирати ділянку землі та накопичувати гроші потрібно врахувати й численні обмеження на її купівлю. Крім того, встановлено і мінімальну вартість земельної ділянки. Вона у всіх областях різна.

«За попередньою інформацією в середньому земля в нашому регіоні коштуватиме 1000 доларів за га. Нині ця ціна абсолютно прийнятна. Незважаючи на це обігових коштів на купівлю земель, які ми орендуємо ні в мене, ні в моїх сусідів немає. Крім того дуже багато поки що помилок у Держгеокадастрі. Наприклад часті випадки накладання однієї межі на іншу, це питання поки не вирішено. Не відомо як бути з польовими дорогами, полезахисними лісосмугами. Друге питання, як сформувати консолідовані єдині польові масиви, тому що всі поля як ми бачимо розпайовані на клаптики. Поки більше питань ніж відповідей», - резюмував Віктор Грищук.



  • Фостій Марина
  • 27 січня 2021 р.
  • 0