Конференції проекту "Агроторгівля" "Система стандартизації та сертифікації аграрної і харчової продукції"
Проект "Агроторгівля", який підтримується Федеральним Міністерством продовольства та сільського господарства Німеччини, 27 квітня 2021 року провів онлайн-конференцію «Стандарти якості та сертифікація харчової продукції». До доповіді на конференції був запрошений координатор проекту по роботі з бізнесом Павло Коваль. В заході взяли участь координатори проекту Любов Нестиренко, Сергій Щербина, Лариса Старікова, сертифіковані тренери проекту з різних регіонів Ольга Дюдяєва (Херсон), Анна Браїлко (Луганськ), партнери проекту Ольга Гвоздьова (Офіс просування експорту) та Юлія Слива (НУБіП), учасник мережі КДК Наталія Якименко.
Під час освітніх заходів проекту всіх форматів (тренінг для тренерів T2T, тренінг для бізнесу T2B, стратегічна сесія для бізнесу SS2B) підкреслювалося, що лише розвиток недержавних систем контролю здатне найефективнішим чином вирішити ті два питання, які є ключовими для проекту: подолання корупції і забезпечення безпечності та належної якості харчових продуктів. Однак це питання в Україні лишається не тільки не вирішеним, але навіть й незрозумілим для широких кіл громадськості і бізнесу. В той час, як в розвинених країнах світу, в ЄС, працює потужна інфраструктура, спрямована на вирішення означених завдань.
Саме про це говорили на конференції аграрний атташе посольства Німеччини в Україні Франк Мюлер, голова правління Німецько-Української промислово-торговельної палати (AHK Ukraine) Олександр Маркус, керівник проекту "Агроторгівля України" Андре Пілінг, А представники української сторони - заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тарас Висоцький, голова Держпродспоживслужби України Владислава Магалецька та президент Торгово-промислової палати України Геннадій Чижиков обіцяли докласти всіх можливих зусиль для того, щоб аналогічна система з'явилася та успішно запрацювала також і в Україні.
Під час конференції доктор Rainer Friedel з Control Union Academy представив інформаційну брошуру "Загальний огляд впровадження стандартів з якості та безпеки харчових продуктів". З особливостями роботи недержавних систем контролю за безпечністю та якістю продукції розповів міжнародний довгостроковий експерт проекту "Агроторгівля України", радник з питань агроторговельної політики Річард Муді. Команда українських експертів, очолювана членом мережі КДК Наталією Якименко, презентувала інформаційну кампанію “Stop Fake Certificate”. Така кампанія є виключно слушною з огляду на те, що всі складові сфери сертифікації в Україні мають проблеми з адекватним функціонуванням. Держава має право видавати лише міжнародні сертифікати при експорті, однак процедура такої сертфиікації лишається невизначеною і це сприяє розквіту корупції. У сфері недержавної сертифікації поширена практика надання сертифікатів міжнародних систем сертифікації тими, хто не має на те права. Деякі вітчизняні організації намагаються запроваджувати свої власні сертифікати, однак не вдаються при цьому ні до відповідних вимог до технологічниї процесів, продукції, ні до проведення аудиту належними організаціями. Все це суттєво стримує виведення української аграрної та харчової продукції на міжнароджні ринки та снижує ступінь довіри міжнародного споживача до вітчизняних продуктів харчування.
Про підходи до вирішення цієї нагальної проблеми в Україні, здобутки проекту в підготовці фахівців з підготовки підприємств до заходів державного контролю та виконання вимог ЄС, розбудову тренерської мережі "Компетенція долає корупцію" розповів координатор проекту по роботі з бізнесом Павло Коваль.
Учасники конференції погодилися з тим, що питання гарантування безпечності харчової продукції на кожній ланці ланцюгу постачання стає дедалі важливішим в умовах все більш тісної інтеграції міжнародних торгових потоків і що наявність впроваджених міжнародних стандартів на підприємстві є неодмінною вимогою для отримання доступу його продукції до ринків ЄС.
- Старікова Лариса Валеріївна
- 30 квітня 2021 р.
- 0