«Це техніка, яка просто працює!»

 «Це техніка, яка просто працює!»

ТОВ «Козацьке» розташовано на Чернігівщині в Бобровицькому районі. В обробітку має приблизно 2500 га «дуже важких» ґрунтів — за влучним висловом керівника господарства, Сергія Чубовського. Сергій Миколайович — досвідчений аграрій і керівник і, як-то кажуть, за словом у кишеню не лізе. Усі нові технології, нову техніку оцінює за єдиним об’єктивним критерієм — реальною ефективністю.

Звісно, що нам було цікаво поспілкуватися з керівником господарства, для якого питання якісного обробітку ґрунту стоїть на першому плані, бо від цього безпосередньо залежить економічна успішність роботи.

У господарстві «Козацьке» водночас розвивається і рослинництво, і тваринництво. Відповідно, на полях господарства є розмаїта сівозміна: кукурудза, соняшник, озима пшениця, озимий ячмінь, яра пшениця, ярий овес, цукрові буряки й ін.

Усі ці площі оремо на всі 100%. Свого часу ми випробовували технологію мінімального обробітку ґрунту. В результаті почала знижуватися врожайність. Науковці нас закликали: ви ж, мовляв, зачекайте ще! Але ми побачили, що з того діла не буде, і повністю повернулися на класичну технологію, — розповідає Сергій Чубовський.

Нині в господарстві використовують кілька плугів із різною кількістю корпусів. Причому основну роботу виконують агрегати з маркуванням KUHN. Це два плуги Multi-Leader (7 + 1 корпусів) та 5-корпусний плуг Multi Master.

На наших полях переважно дуже важкі чорноземи, тому обов’язково потрібен плуг. Я не стверджую, що орати потрібно скрізь — по всій Україні, але конкретно в нашому господарстві саме такі умови. Врожайність після оранки найвища. Та й, наприклад, після такої культури, як цукрові буряки, не можна не перевертати верхній пласт ґрунту. Дискові агрегати ми застосовуємо тільки для виконання специфічних завдань, — пояснює керівник ТОВ «Козацьке».

Тому обидва плуги KUHN Multi-Leader прийшлися в господарстві справді «до двору». Про це власне свідчить хронологія їх придбання: чотири роки тому придбали перший KUHN Multi-Leader, а ще через два роки — другий. Обидва плуги чітко відпрацьовують по 1000 га за сезон.

Ось подивіться на перший плуг: він відпрацював уже повних чотири сезони й перевернув за цей час до п’яти тисяч гектарів. У ньому не міняли відвали, тільки деякі дрібні деталі — і все. Ще навіть не стояло питання про заміну великого відвала, і думаю, він відпрацює без серйозного ремонту ще років п’ять — точно. Перші два сезони ми взагалі нічого не міняли у цих плугах. Це техніка, яка просто працює — їй треба давати роботу, — стверджує Сергій Чубовський.

Цікаво, що вирішальним чинником на користь придбання KUHN Multi-Leader стала поїздка на виставку в Кропивницький, де плуги різних виробників випробовували в реальних умовах.

Там для всіх були однакові умови, і всі ці плуги були в роботі. Ми зупинили свій вибір на двох моделях, але оскільки Multi-Leader був дешевший, то взяли його. І ані на мить не пошкодували, — стверджує він.



Сергій Миколайович згадує, що до придбання плугів KUHN у господарстві працювали вітчизняні плуги, що коштували істотно дешевше проти техніки провідного світового виробника. Однак, як зізнається керівник ТОВ «Козацьке», побачивши, як працює Multi-Leader, вони повністю прозріли. Стало зрозуміло, що працювати по-старому вже не будуть.

Як тільки ми запустили перший плуг у поле, то відразу ж налагодили цілодобову роботу, щоб використати його переваги по максимуму і не працювати вже тими плугами, що були в нас раніше. Як тільки у нас з’явилася фінансова можливість, ми відразу ж придбали й другий Multi-Leader у пару, аби пришвидшити роботу та знизити навантаження з першого, — розповідає Сергій Чубовський.

Роботою обох плугів KUHN Multi-Leader Сергій Миколайович задоволений так, що вважає, що модель відомого іншого виробника, дорожча на 10 тис. євро, бодай, чимось краща, ніж KUHN Multi-Leader. Так, він має змогу використовувати такий плуг і не побачив жодних переваг, тому констатує, що «я просто викинув зайвих 10 тис. євро». І веде далі: «Якщо ми й надалі будемо купувати плуги, вони будуть тільки такі, тобто, KUHN Multi-Leader».

Керівник ТОВ «Козацьке» радить у жодному разі не погоджуватися на пропозиції нібито аналогічних до оригінальних складників KUHN. Свого часу він мав сумний досвід установлення «аналогічних» і дещо дешевших наконечників, що після першого ж сезону виявилися сильно зношеними, тоді як фірмові запчастини французького виробника виходжують по кілька сезонів без проблем.



Тому ми не такі багаті, щоб купувати дешеві речі. Я кажу, як є. Якщо воно має стояти на цьому плузі, на якому написано KUHN, то воно має бути заводським. І це себе виправдає й окупить, — радить аграрій.

Так само позитивно Сергій Чубовський відгукується і про ще один, менший плуг KUHN, що є в господарстві — Multi-Master. За його словами, він легше працює по сухому ґрунті, бо там установлено «пірйові» полиці. Наявність ще одного плуга KUHN дає змогу диверсифіковано підходити до обробітку ґрунту. Так, із KUHN Multi-Leader краще приорювати стерню кукурудзи, натомість Multi-Master ефективніше працює по стерні, розробляючи ґрунт.

Регулярне застосування ґрунтообробної техніки французького виробника, за словами Сергія Чубовського, дало змогу істотно підвищити якість ґрунтів на полях господарства. Зокрема, за чотири роки вирівняли всі поля, що дало змогу провадити ефективнішу сівбу й отримувати своєчасні дружні сходи рослин. До того ж вдалося ровністю подолати проблему приорювання й мінералізації великої кількості пожнивних решток кукурудзи. Після розкидання азотних добрив і внесення деструкторів обидва KUHN Multi-Leader приорюють їх так якісно, що «не зрозуміло, чи була тут кукурудза чи ні — усе чисто і красиво».

До того ж французькі агрегати оснащено дієвою системою захисту, що раз по раз стає в пригоді, коли лемеші зачіпляються за якесь коріння чи промерзлий ґрунт. Завдяки ж ефективній системі розривних болтів плуг приводиться в робочий стан буквально за дві хвилини. Головне, знову ж таки радить Сергій Миколайович, ставити оригінальні «кунівські» болти. Також аграрій рекомендує не заощаджувати на товщині рами й замовляти плуги з найміцнішою рамою, бо «для плуга головне — це рама».



Зазначає керівник ТОВ «Козацьке» і продуману систему транспортування широкозахватних 7–8-корпусних KUHN Multi-Leader, які без жодних порушень законодавства чи незручностей можна перевозити від поля до поля. Конструкція їх продумана так вдало, що плуги їдуть буквально на одному, але надійному колесі.

Продуктивність роботи своїх KUHN Multi-Leader Сергій Миколайович оцінює у 20–25 га за робочу зміну без поспіху. Тобто запасу продуктивності всіх плугів у господарстві цілком вистачає, щоб спокійно й акуратно підготувати всі посівні площі до зими.

Утім, техніка KUHN у ТОВ «Козацьке» не обмежується тільки плугами. У господарстві також працюють дві сівалки Planter 2 — одна 8, а друга — 10 років. Щосезону вони засівають по 400–500 га, і Сергій Миколайович сам дивується їх надійності та довговічності.

Запас міцності в них просто дивовижний, так само як і незмінна якість роботи. Нині ми розглядаємо питання придбати 16-рядну сівалку, і я припускаю, що це знову ж таки буде KUHN.

 

Матеріал видання «Агробізнес сьогодні»

 

  • Фостій Марина
  • 2 липня 2021 р.
  • 0