Перелік прийнятих протягом року аграрних законів

Перелік прийнятих протягом року аграрних законів

Протягом 5-ї сесії ІХ скликання (з лютого по липень 2021 року) народні обранці ухвалили 10 аграрних законопроєктів, які були підписані Президентом України Володимиром Зеленським.



Серед найактуальніших документів можна виокремити закони про держпідтримку, дерегуляцію у сфері земельних відносин, електронні аукціони, зміни в оподаткуванні та правила ввезення пестицидів на територію України.


Умовно ці закони можна розподілити на ті, які стосуються ринку землі, податків/торгівлі та змін до правил безпеки в аграрній галузі й дотичних сферах.

Держпідтримка:


1423-IX «Закон України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин.


Закон визначає правила обігу сільськогосподарської землі в Україні. Документ розроблено на основі законопроєкту (№2178), запропонованого урядом та з урахуванням побажань експертів аграрного ринку.


Земельні закони:


1444-IX «Закон України про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо продажу земельних ділянок та набуття права користування ними через електронні аукціони».


Закон визначає, що земельні торги проводяться в електронній торговій системі, що перебуває у державній власності. Порядок функціонування та адміністрування електронної торгової системи затверджує Кабінет Міністрів України. Також передбачається, що земельні торги будуть відбуватися шляхом аукціонів у єдиній електронній системі «Прозорро» в режимі реального часу через інтернет. За результатами аукціону буде укладатися договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з переможцем земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку.


Закон запроваджує мінімальний гарантійний внесок для учасників торгів. Він становить не менше ніж 30% стартової ціни ділянки землі. А торги проводяться за наявності не менше як двох потенційних покупців.


Податки/торгівля:


1600-IX «Закон України про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ставки податку на додану вартість при оподаткуванні операцій з постачання окремих видів сільськогосподарської продукції».


Законопроєкт розроблено з метою усунення ризиків підвищення цін на харчові продукти та сприяння стабільності цінової ситуації на відповідних товарних ринках, а також створення рівних і справедливих умов оподаткування податком на додану вартість для сільськогосподарських виробників і підприємств переробної галузі.

1649-IX «Закон України про внесення зміни до розділу XI "Перехідні положення" Закону України "Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції"».


Закон легалізує міжнародне органічне маркування для українських виробників органічної продукції, гарантує держпідтримку виробникам, протидіє розповсюдженню псевдоорганіки на полицях торговельних мереж та скасовує штрафи для виробників за порушення Закону України «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції» у низці випадків.


Інше:


1427-IX «Закон України про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення права громадян на доступ до державної реєстрації актів цивільного стану у зв’язку з укрупненням територіальних громад».


Закон дозволить жителям сіл отримувати у сільських та селищних територіальних громадах послуги реєстрації актів цивільного стану (шлюб, свідоцтва про народження, смерть тощо).


«Цей крок дозволить ОМС використати власну мотивованість, гнучкість та мобільність в отриманні таких повноважень та забезпечити доступ до таких послуг своїм мешканцям. У разі наявності таких повноважень у всіх ОМС полегшиться інтеграція цих послуг у ЦНАП, їх надання у старостинських округах. Тобто багато мешканців України можуть і не відчути негативного впливу, а такі швидкі послуги, як державна реєстрація народження, смерті і далі будуть надаватися швидко (за один візит) та максимально близько до громадян», ― йдеться у пояснювальній записці до закону.


1638-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розвитку інституту старост»


Передбачається у законі «Про місцеве самоврядування в Україні» внести зміни до визначення поняття «старостинський округ» з метою запровадження інституту старост у тому числі для міст – не адміністративних центрів громад; удосконалити правові норми статті 26 закону задля надання можливості органам місцевого самоврядування затверджувати старостинські округи та положення про старосту; внести зміни до статті 54-1 закону з метою уточнення статусу старост.


Також, згідно із законопроєктом, голова громади буде зобов’язаний обговорювати з громадою всі кандидатури на посаду старости, тобто публічні консультації стануть обов’язковими. Крім того, у громадах не буде величезних або дуже дрібних старостинських округів. Критерій щодо кількості населення старостинського округу — 1500 осіб, що співвідноситься з найменшою громадою.


1206-IX «Закон України про ветеринарну медицину».


Закон визначає правові та організаційні засади здійснення діяльності у сферах забезпечення захисту здоров’я та благополуччя тварин, ветеринарної практики, виробництва, обігу та застосування ветеринарних препаратів, а також обігу побічних продуктів тваринного походження.


1684–IX «Закон України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації положень деяких міжнародних угод та директив Європейського Союзу у сфері охорони тваринного та рослинного світу».


Закон вносить зміни і приводить у відповідність до вимог міжнародних угод та директив ЄС такі законодавчі акти: Закон України «Про захист тварин від жорстокого поводження», Закон України «Про тваринний світ»,  Кримінальний кодекс України, Кодекс України про адміністративні правопорушення, Кримінальний  процесуальний  кодекс України, Лісовий  кодекс України, Закон України «Про Національну поліцію», Закон України «Про Червону книгу України», Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні».


1586-IX «Закон України про внесення зміни до статті 4 Закону України "Про пестициди та агрохімікати" щодо ввезення пестицидів на митну територію України».


Закон має на меті удосконалити окремі положення щодо регулювання завезення та застосування в Україні незареєстрованих пестицидів.


1259-IX «Закон України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту лісів, запобігання пожежам на землях лісового та водного фонду, торфовищах та землях інших категорій».


Закон вносить зміни (підсилює) відповідальність за порушення, пов'язані з випалюванням сухої рослинності або її залишків з порушенням порядку, встановленого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища  

  • Фостій Марина
  • 25 серпня 2021 р.
  • 0