Інфраструктура на підтримку післявоєнного відновлення в Україні
Внаслідок російської агресії значна частина української економіки зруйнована. Вже на самих ранніх стадіях вторгнення міжнародні партнери запропонували бачення післявоєнної відбудови згідно принципу ‘to build back better’. ЄС анонсував засадничі принципи ефективного відновлення у своєму комюніке ‘Ukraine Relief and Reconstruction’ ще в травні 2022 року. Однак посадовці органів влади і інші зацікавлені кола намагалися сконцентрувати міжнародну допомогу у власних руках і власноруч сформували пакет проектів відновлення, базуючись на своїх пріоритетах.
Інтегральна платформа відбудови бізнесу © - наша відповідь на цей виклик
Чотири базові принципи
Відбудова України має базуватися на наступних засадничих принципах:
- Iнноваційність – 'to build back better',
- Iнклюзивність – кожна зацікавлена особа може створити та презентувати власний проект відбудови (жодних штучних бар'єрів),
- Пряме спілкування проектних команд з донорами (жодної шпарини для корупції),
- Професійний супровід процесів відбудови – низка ринків спеціалізованих послуг для допомоги командам проектів та донорам (ніякої профанації).
Eвроінтеграція
ВІдновлення української економіки має відбуватися на євроінтеграційних принципах і базуватися на Стратегії економічного відновлення суб'єктів господарювання всіх форм власності і організаційно-правових форм. Стратегія як в цілому, так і в своїх окремих частинах формується загалом українських фахівців, дані про які містяться в базі даних експертів.
Стратегія відновлення бізнесу надає дороговкази щодо розвитку секторальних (аграрний сектор, виробництво харчових продуктів, сфера оборони, енергетика, транспорт, будівництво, креативні індустрії, медицина, рекреація тощо) і горизонтальних складових, які є спільними для всіх галузей (диджиталізація, стандарти ESG, енергоефективність, оподаткування, фінансові ринки, умови для роботи малого та середнього бізнесу, кооперація, кластеризація тощо)
Miсія платформи
Інтегральна платформа відбудови бізнесу відіграє роль інструменту для реалізації стратегії відновлення української економіки, яка підтримується США, ЄС і іншими міжнародними партнерами.
Місія платформи полягає у тому, щоб забезпечити вільне спілкування між бізнесом, представленим різноманітними проектами та/або пакетами проектів (Проекти) і надавачами коштів та інших ресурсів (Ресурси).
Спілкування між надавачами та отримувачами ресурсів є прямим і вільним від будь яких штучних або додаткових бар'єрів. Завдяки прямому спілкуванню між власниками ресурсів і їх отримувачами система позбавлена корупції та можливостей недемократичного прийняття рішень, включаючи розподіл ресурсів, у тому числі аннексованих у Російської Федерації.
Низка ринків спеціалізованих послуг, сконцентрованих в окремих структурах Платформи (бюро, агентство, палата тощо) відповідає на потребу ‘to build back better’ в інноваційний спосіб та відповідно до норм, правил, стандартів ЄС та найкращих світових практик.
Ключові бази даних
- Агентство з освіти акумулює пропозиції з проведення тренінгів з широкого спектру питань, які стосуються розробки та реалізації проектів відбудови бізнесу (проектний менеджмент, система оцінки відповідності міжнародним стандартам тощо)
- Проектне бюро представляє послуги з формування проектів відновлення відповідно до стандартів ЄС і кращих практик, у тому числі типових
- Агентство з гармонізації концентрує послуги експертів щодо визначення відповідності проекту горизонтальним та секторальним політикам та документам acquis ЄС, параметрам участі в програмах фінансової підтримки
- Агентство з перекладу представляє собою магазин послуг з перекладу на іноземні мови
- Бюро оцінки надає послуги уповноважених суб'єктів оціночної діяльності з оцінки збитків і вартості активів
- Юридична палата акумулює спектр юридичних послуг, починаючи з позовів щодо відшкодування збитків, спричинених військовою агресією, до складання та супроводу інвестиційних контрактів
- Аудиторська палата акумулює послуги з due diligence, складання незалежних аудиторських звітів
- Страхове агентство являє собою ринок послуг страхових компаній
- Агентство з моніторингу виконання проектів містить послуги з зовнішнього моніторингу і оцінки відповідності реалізації проектів, а також з неалежної оцінки споживачами продуктів та послуг проекту
- Sustainability офіс представляє послуги з трансформації донорських проектів в повноцінний бізнес
- Iнноваційна палата концентрує послуги, які надаються технополісами, інноваційними бізнес-інкубаторами, науковими парками і іншими організаціями сучасної інноваційної інфраструктури
Майданчики
Штаб-квартира Інтегральної платформи відбудови бізнесу працює на базі ГО 'Аналітичний центр АСУ' (ГО АЦ АСУ). Торгово-промислова палата України (ТППУ) є майданчиком, на якому розгортається основна фізична і дистанційна діяльність Інтегральної платформи відбудови бізнесу.
Платформа відкрита до створення дочірніх майданчиків в регіонах та на базі організацій, які представляють інтереси бізнесу (профільних бізнес-асоціацій, НУО та інших неприбуткових організацій).
Історія
Ініціатива створення незалежної інтегральної та інклюзивної платформи, спрямованої на післявоєнне відновлення економіки України, виникла під час проведення круглого столу «Rebuild Ukraine Facility: як має виглядати співпраця держави, громадянського суспільства та бізнесу?», проведеного 11 листопада 2022 року на базі Торгово-промислової палати України. Цей захід організувала ГО ‘Aналітичний центр Аграрного союзу України’ (ГО АЦ АСУ) за підтримки програми регрантингу Української національної Платформи громадянського суспільства Східного партнерства (УНП СхП).
Трохи згодом, 30 січня 2023 року Лариса Старікова, голова правління ГО АЦ АСУ і Aндрій Забловський, секретар Ради підприємців при Кабінеті Міністрів України створили спеціальну Viber групу ‘Rebuild Ukraine’, мета якої полягала у тому, щоб поширювати інформацію про поточний стан, напрями, механізми та методи післявоєнної відбудови України. При виході на повномасштабне функціонування цей інструмент має бути трансформований у Розділ новин Платформи.
Наступний крок був зроблений 15 травня 2023 року, коли голови провідних аграрних бізнес-асоціацій, представники вітчизняної наукової і експертної спільноти, фінансових організацій, Робочої групи 3 'Економічна співпраця, зона вільної торгівлі, транскордонне співробітництво' Платформи громадянського суспільства 'Україна-ЄС' (РГ3 УС ПГС) і Робочої групи 2 'Економічна інтеграція і узгодження з політикою ЄС' Української національної платформи Східного партнерства (РГ2 УНП СхП) на зустрічі в Торгово-промисловій палаті України вирішили створити Інтегральну платформу відбудови бізнесу і уповноважили ГО АЦ АСУ розробити її концепцію та забезпечити її наступнеий розвиток.
03 липня 2023 року Лариса Старікова зробила доповідь про чотири базові принципи відбудови економіки України на черговому засіданні Платформи громадянського суспільства 'Україна-ЄС' в Європейському економічному та соціальному комітеті у Брюсселі.
Команда
До створення концепції Інтегральної платформи відбудови бізнесу долучилися: Лариса Старікова, голова правління ГО 'Аналітичний центр АСУ' (базова концепція), Aндрій Забловський, секретар Ради підприємців при Кабінеті Міністрів України (моніторинг ситуації з питань відбудови), Леонід Козаченко, президент ВГО 'Українська аграрна конфедерація', голова Ради підприємців при Кабінеті Міністрів України (просування платформи в України та ЄС, бюро оцінки), Mихайло Непран, перший віце-президент Торгово-промислової палати України (євроінтеграційна стратегія відбудови бізнесу), Oксана Устименко, голова Київської обласної Аграрної палати (проектне бюро), Олександр Каращук, директор ПрАТ "Хімпроект" (проектне бюро, типові проекти для громад), Teтяна Тимошенко, РГ3 УС ПГС (база даних експертів, агентство з гармонізації), Haталія Гаращенко, президент ГО 'Клуб економістів' (інноваційна палата), Oлександр Вознюк, член УС ПГС (Sustainability офіс).
Остання концепція Інтегральної платформи відбудови бізнесу була сформована 3 березня 2024 року під час засідання РГ3 УС ПГС.
Iнфографіка
- Старікова Лариса Валеріївна
- 29 квітня 2024 р.
- 0