ЗАСІДАННЯ КРУГЛОГО СТОЛУ «ДЕРЖАВА ТА СІЛЬГОСПВИРОБНИКИ: ЩО ПОТРІБНО УКРАЇНСЬКОМУ ФЕРМЕРУ»

ЗАСІДАННЯ КРУГЛОГО СТОЛУ «ДЕРЖАВА ТА СІЛЬГОСПВИРОБНИКИ: ЩО ПОТРІБНО УКРАЇНСЬКОМУ ФЕРМЕРУ»

9 березня у приміщенні ІА «Укрінформ» відбувся круглий стіл  «Держава та сільгоспвиробники: що потрібно українському фермеру». Захід був присвячений програмам державної підтримки, які реалізують сьогодні Міністерство агарної політики та продовольства України та Державна продовольчо-зернова корпорація як представник держави на зерновому ринку. 

Як повідомила під час виступу Наталія Чернюк, заступник директора департаменту стратегії та економічного розвитку Мінагрополітики, реформа держпідтримки аграріїв в Україні є одним з важливих напрямків стратегії розвитку агропромислового комплексу, розробленої та презентованої міністерством ще минулого року.

"В Мінагрополітики створено стратегію розвитку аграрного сектору на середньострокову перспективу. Крім того, затверджено стратегічний план, і одним з головних напрямків є реформування системи державної підтримки. В рамках реалізації стратегії, у 2017 році виділено 5,4 млрд гривень з бюджету на програму підтримки АПК в Україні. Ще 300 млн грн. буде спрямовано на здешевлення кредитів для аграріїв. Окрім того, для надання кредитів фермерським господарствам виділено 65 млн грн., а ще більше півмільйона гривень передбачено на часткову компенсацію вартості сільськогосподарської техніки", - повідомила Наталія Чернюк.

В той же час, в рамках політики Міністерства, Державна продовольчо-зернова корпорація України спрямувала свої зусилля на посилення прямої співпраці з дрібними та середніми сільгоспвиробниками.

Так, Віталій Шулежко, заступник голови правління ПАТ «ДПЗКУ», повідомив, що в рамках форвардної програми, корпорація планує у два етапи проавансувати сільгоспвиробників на загальну суму у понад 1 млрд грн, закупивши до 200 тисяч тонн продовольчої та фуражної пшениці, 200 тисяч тонн кукурудзи та до 150 тисяч тонн ячменю і сої. "Державна продовольчо-зернова корпорація України провадить активну роботу з розширення прямої взаємодії з сільгоспвиробниками та надання їм додаткових фінансових інструментів. За минулий рік частка сільгоспвиробників у структурі закупівель компанії зросла з 21% до 60%. Форвардна програма корпорації є одним із напрямків надання підтримки та розширення прямої взаємодії з сільгоспвиробниками", - зазначив Віталій Шулежко.

За словами начальника відділу форвардних закупівель Наталії Головань, головною перевагою ДПЗКУ у реалізації форвардної програми є розгалужена мережа закупівельників по всій Україні та власні 53 зернові склади, розташовані у 20 областях, які готові першочергово приймати зерно за програмою форвардних закупівель. Окрім того, умови фінансування, які пропонує корпорація, є одними з найвигідніших на ринку.

«У цьому році ми як ніколи йдемо назустріч українському фермеру. Так, за рішенням Форвардного комітету ДПЗКУ, в рамках програми весняного форварду з метою зниження фінансового навантаження на сільгоспвиробників коефіцієнт за користування авансовими коштами було зменшено з 1,06 до 0,89 грн по пшениці, ячменю й кукурудзі,  та з 2,05 до 1,71 грн по сої за 1 тонно-день. Якщо перекласти на мову фінансистів, це приблизно відповідає зменшенню відсоткової ставки з 15% до 12,5% річних. А якщо врахувати, що період користування коштами складає від 3 до 6 місяців, цей відсоток є значно меншим. Ми вже отримали 39 заявок від сільгоспвиробників та на даний момент чекаємо на результати оцінки стану посівів для прийняття рішень по них. Крім того, найближчим часом ми запропонуємо учасникам форвардної програми пільгові тарифи на зберігання збіжжя на наших елеваторах. Наразі ведемо відповідні розрахунки», - розповіла Наталія Головань.

Вона також зауважила, що паралельно з форвардною програмою у ДПЗКУ діє програма закупівель зерна за подвійними складськими свідоцтвами.

"Програма була започаткована у 2016 році та передбачає здійснення авансування у розмірі 70% від діючої закупівельної ціни на філії ПАТ «ДПЗКУ» у день укладання договору. Остаточне переоформлення зерна на корпорацію відбувається по ціні, яка буде впродовж 60 календарних днів з моменту укладання договору найбільш привабливою, на думку сільгоспвиробника", - зазначила Наталія Головань.

При цьому вона підкреслила, що для учасників програми діє пільгова ставка на зберігання зерна на відповідній філії ДПЗКУ – 0,48 грн за 1 тонно-день.

"Ця програма відрізняється від програми форвардних закупівель, яка передбачає надання грошових коштів під майбутній врожай, тим, що фінансування по заставних закупівлях здійснюється під фактично зібране зерно. Тобто, протягом дії договору ціна зростає, і сільгоспвиробник не тільки вже має у своєму розпорядженні обігові кошти, але при цьому ще може продати зерно за більш вигідною ціною і отримати додатковий прибуток", - підкреслила начальник відділу форвардних закупівель держкорпорації.

У свою чергу, Геннадій Новіков, голова ГС "Аграрний союз України", зауважив, що сьогодні дійсно спостерігається розширення прямої взаємодії ДПЗКУ з представниками фермерських господарств. Для формалізації цього процесу у грудні минулого року Аграрний Союз України і ДПЗКУ підписали Меморандум про співпрацю, головною метою якого є підтримка виробників з боку держави та надання їм доступу до елеваторних потужностей корпорації на вигідних умовах.

«Поки наші фермери використовують потужності ДПЗКУ приблизно на 15%, але, враховуючи  суттєву зміну у підходах та пільгові умови, які сьогодні пропонує державна корпорація, впевнений, що до кінця року ми значно розширимо співпрацю та вийдемо на більш високий рівень залучення українських сільгоспвиробників до участі у програмах державного зернотрейдера. Зокрема, спільно розглядаємо можливості взаємодії корпорації не з одноосібними господарствами, а з кооперативами та об’єднаннями фермерів у регіонах», - зазначив Геннадій Новіков.

  • Завадська Оксана Василівна
  • 10 березня 2017 р.
  • 0