Ціноутворення на ринку зернових та олійних культур. Банкрутство чи надприбутки?

В поточному році, Україні є чим гордитися. Завдяки сприятливим погодним умовам та кропіткій праці сільських трударів вдалося виростити рекордний врожай. Валовий збір врожаю в цьому році становитиме близько 57,1 мільйона тонн. А це майже на 11 мільйонів тонн більше, ніж у минулому році.

Але цінова ситуація, що сьогодні склалася на ринку зернових та олійних культур, загрожує значними збитками для сільськогосподарських товаровиробників. На внутрішньому ринку рівень цін на  пшеницю в  липні місяці 2013/2014 МР був нижчим відносно аналогічного періоду минулого року на 15-20% . В серпні цей розрив навіть збільшився до 26-27%. Так, якщо в серпні 2012 р. середня ціна продажу пшениці 2 класу складала 1950-1965 грн/тонну, то сьогодні це 1540-1550 грн/тонну. Схожа ситуація і на ринку ячменю.

До АСУ з регіонів надходить інформація про намагання переробних підприємств та компаній, які проводять закупівлі соняшнику, штучно занизити ціни до рівня 2500-2800 гривень за тонну. Хоч за оцінками експертів вона мала б бути не нижчою 4000 гривень за тонну. 

Регіональні ради Аграрного союзу України АР Крим, Запорізької, Одеської, Херсонської областей розглянули ситуацію, що склалася, на своїх засіданнях і вважають такі дії партнерів з цього бізнесу некоректними та руйнівними, особливо для господарств, що постраждали від посухи. «Багато розмов про те, що цьогорічні високі показники врожайності культур нівелюють зниження закупівельних цін.  Але ж потрібно врахувати й те, що разом зі зростанням врожайності в 2012/2013 МР збільшувалися й витрати на виробництво продукції через подорожчання ресурсів, - зазначає голова Аграрного союзу України Геннадій Новіков (за оцінками керівників підприємств АСУ – на 15%), - Наші розрахунки 2013 свідчать про те, що навіть при урожайності 3,5 тонни/га, реалізуючи пшеницю за цінами серпня господарства України отримають збитки на рівні 10%. Зокрема господарства  Криму, Луганської, Херсонської області отримають збитковість на рівні 33-61%. – відмічає він.

«Уряд приймає заходи для зменшення вартості логістичних послуг при транспортуванні зерна, для чого створено міжвідомчу робочу групу з питань логістичних витрат та підвищення ефективності експорту зерна в 2013/2014 маркетинговому році, що вже є позитивним кроком до вирішення цієї ситуації. Сільгоспвиробники покладають великі надії на робочу групу і сподіваються, що результатом її діяльності стане здешевлення логістичних послуг і  підвищення цін на зерно», - говорить виконавчий директор асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Олександр Вержиховський.

Подібна ситуація складається сьогодні на ринку олійних. Ціни на новий урожай соняшнику до середини серпня поточного року установилися на рівні 2750-2850 грн/тонну, що еквівалентно 344 - 354$/тонну – безпрециндентно низький рівень за останніх два маркетингових роки.). 

«Ми розуміємо, що це світова тенденція (ціни на олію на світовому ринку також знижуються, а це має свій вплив на ціни сировини в Україні). Однак, вважаємо що в нашій країні відбулося надмірне зниження закупівельної ціни. Підтвердженням цьому може слугувати показник співвідношення рівня світових цін  на соняшникову олію в портах Роттердаму (Північна Європа) до рівня закупівельних цін на насіння соняшнику в Україні, який підвищився до 2,8 одиниць (станом на 14.08.2013 р.), тоді як на протязі першої половини 2013 р. цей показник коливався в межах 2,0-2,2 одиниць», - наголошує голова АСУ.

Таким чином, переробні підприємства, спекулюючи на очікуваннях  високих врожаїв олійної та чутках про низькі прибутки переробної галузі невиправдано знизили ціни на насіння соняшнику до критичної межі.

За розрахунками аналітичного центру АСУ, навіть якщо припустити, що зростання врожайності соняшнику компенсується подорожчанням ресурсів і собівартість виробництва не збільшиться, за такої закупівельної ціни, яка є в серпні (2750 грн/тонну),   збитковість галузі становитиме (-7%).

Натомість, переробні підприємства, за такої ціни на насіння соняшнику (2750 грн/тонну – серпень  2013 р.) забезпечать собі немалі прибутки. Адже сьогоднішні технології і потреби ринку дозволяють отримувати зиск не тільки від реалізації основної продукції – олії (7400 грн/тонну), а й від реалізації супутньої продукції – шроту (2800 грн/тонну), необробленого лушпиння (350 грн/тонну) або вироблених пеллет із лушпиння (біля 800 грн/тонну). 

Виручка від реалізації зазначеної продукції отриманої від переробки 1 тонни насіння соняшнику, перевищує витрати на 980 грн/тонну (станом на 19 серпня 2013р.) і забезпечує переробним підприємствам прибуток на рівні – понад 30%.

 Таким чином, високий врожай продукції сільського господарства це гордість для держави, радість для багатьох учасників ринку, але не для сільськогосподарських товаровиробників, які найбільше причетні до цього досягнення і водночас найбільш незахищені в умовах «українського» ринку.

В обговоренні взяли участь: Геннадій НОВІКОВ - голова Аграрного союзу України (АСУ), Олександр ВЕРЖИХОВСЬКИЙ -  виконавчий директор Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ), Микола СТРИЖАК - заступник президента асоціації фермерів та приватних землевласників України, Катерина ЛУЦЕНКО - Генеральний директор ПП "Агрофірма "Злагода" Василівського району Запорізької області.

  • Панкратова Любов Леонтіївна
  • 21 квітня 2016 р.
  • 0