Ринок насіння намагається пристосуватися до вітчизняних та міжнародних практик
Українська академія аграрних наук, Міністерство МінАПіП, обидві національні насіннєві асоціації провели загальноукраїнську конференцію "Нові правила на ринку насіння: рік досвіду на шляху до міжнародних практик"
Конференцію відкрили заступник Міністра АПіП Ольга Трофімцева та віце-президент УААН Бащенко М.І.
Директор департаменту землеробства і технічної політики в АПК В.М.Топчій зробив доповідь про державне регулювання системи насінництва та охорони право на сорти рослин. Про нові можливості згідно нового закону щодо налагодження експорту та пошуку інвестицій розповіла голова Українського насінневого товариства Ю.Л. Прохода. Керівники іншої Насіннєвої асоціації України В.Гаврилянчик та С.Григоренко розповіли про імлементацію змін в законодавстві у сфері охорони прав на сорти рослин, насінництва та розсадництва. Про організацію процесу формування Реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні та Реєстру патентів, прийняття заявок на сорти рослин доповіла завідувач сектору охорони прав на сорти рослин Міністерства аграрної політики та продовольства України Ніколенко Н.Н. Заступник директора Українського інституту експертизи сортів рослин С.О.Ткачик акцентувала увагу на ролі та значенні цієї установи в процесі експертизи сортів рослин, завідувач відділу цього інституту Васьківська С.В. розповіла про вимоги до проведення кваліфікаційної експертизи сортів рослин. Критика підходів і практик, як сьогодні існують в Україні у сфері розробки сортів рослин та захисту прав власності на них, інформація про завдання вітчизняної селекції на тлі економічних негараздів української науки та засилля іноземних компаній на ринку прозвучала у доповіді академіка НААН М.А.Литвиненка.
Про забезпечення процесу сертифікаціх насіння розповіла завідувач відділу насінництва Міністерства Н.М.Храпійчук. В.О. директора ДП "Центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції" Капустинський О.М. ознайомив присутніх з організацією сертифікації згідно вимог законодавства та станом справ у ввіреній йому установі. На останок доповідь про завдання і заходи Держспоживслужби в сфері налагодження контролю на ринку насіння України зробив зав.відділом контролю у насінництві Держспоживслужби А.Є.Стрихар.
Від Аграрного союзу України в конференції взяли участь голова АСУ Г.В.Новіков і керівник Аналітичного центру АСУ Л.В.Старікова. Беручи участь у дискусії, Г.В.Новіков наголосив на негативних наслідках "роздержавлення" Центру сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції, на необхідності розбудови адекватної національної системи сертифікації насіння, у тому числі на засадах розвитку саморегулівних громадських організацій і їх оснащення необхідною технікою. Практично всі виступаючі у дискусії наголошували на неприпустимості монополізації послуг, повязаних із сертифікацією насіння в рамках ДП "Центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції" і ігнорування можливостей щодо надання послуг, які має Українська академія аграрних наук.
Аналітичний центр АСУ, зі свого боку, звертає увагу на те, що дискусія на конференції в черговий раз показала, що наша держава, на жаль, ніяк не може призвичаїтися до виконання належної їй функції з формування і реалізації аграрної політики у сфері забезпечення вітчизняного виробника високоефективним насінням: одні урядовці зануються в бурхливу PR-активність, яка відірвана від життя, інші - в занадто глибокі деталі операційного рівня. Попри заяви організаторів про детальний аналіз сказаного на конференції, цей захід навряд чи принесе ті результати, які очікує галузева спільнота.
- Старікова Лариса Валеріївна
- 4 серпня 2017 р.
- 0