ЖАДІБНІСТЬ ПОЗА ЗАКОНОМ

Чи може Держгеокадастр змусити аграріїв платити більше за чинними договорами оренди держземель?Український тижневик «Агропрофі» звернувся за коментарем до фахівців-правників, які стикнулися з цією проблемою у повсякденній роботі.

    Останнім часом почастішали випадки надходження листів-повідомлень від районних відділів Держгеокадастру. В своїх листах Держгеокадастр звертається з проханням укласти додаткові угоди до договорів оренди земель сільськогосподарського призначення про збільшення розміру орендної плати до 8 % від нормативної грошової оцінки на рік.

    Листи без правового підгрунтя  здебільшого подібні листи надходять господарствам, які укладали договори оренди на безконкурсній основі (без проведення земельних аукціонів), а розмір орендної плати визначався орендодавцем самостійно в межах вимог законодавста.

    Юристи юридичної компанії "ОМП" проаналізували відповідні листи та підготували алгоритм дій у випадку, якщо сільськогосподарське підприємство отримало подібний лист-повідомлення.


    Відповідно до вимог пункту 288.5 Податкового кодексу Ук­раїни, розмір орендної плати за земельні ділянки встановлюєть­ся у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути мен­шою 3% нормативної грошової оцінки. Отже, якщо у вашому договорі оренди розмір оренд­ної плати вказано на рівні не менше З% нормативної грошо­вої оцінки, то відповідні листи не мають жодного правового підгрунтя.

    Усі вимоги Відділів Держгеокадастру про внесення змін до діючого договору оренди є незаконними та не обов'язкові до виконання. Адже відповідно до статті 30 Закону України "Про оренду землі", зміна умов договору оренди землі здійсню­ється за взаємною згодою сто­рін.

    Крім того, Відділ Держгеокадастру в своєму листі реко­мендує звернутися до Головного управління для укладення до­даткових угод, отже на відповід­ні листи можна взагалі не реа­гувати.

    Існують непоодинокі випадки, коли Відділи Держгеокадастру в своїх листах погрожують господарствам, що у разі неукладення додаткової угоди, вони будуть вимагати розірвання договору оренди або будуть створювати перешкоди під час поновлення договорів оренди на новий строк. У таких випад­ках ми рекомендуємо оскаржувати дії відповідних посадових осіб до вищестоящих органів як перевищення службових повно­важень.


    Вікторія Кіпріянова,

    юрист ЮК "ОМР"

    • Рибчак Ірина
    • 14 березня 2016 р.
    • 0