Шанхайський синдром Дмитра Артеменка
Будь-яка подорож відкриває нові горизонти. Але є на земній кулі такі місця, які не просто розширюють кругозір або зачаровують екзотичними пейзажами, а докорінно змінюють наше сприйняття життя. Стрімголов летить вперед Китай, який в останні десятиліття зробив гігантський ривок в економічному розвитку. З подорожі звідти повернувся наш земляк Дмитро Артеменко, голова СВК «Вікторія», очільник асоціації Аграрного союзу в Кілійському районі, який відвідав Китай у складі української делегації.
– Дмитре Івановичу, розкажіть про мету візиту української делегації до Китаю.
– У Китаї пройшла Всесвітня експортна виставка, на якій був представлений Аграрний союз України. Це громадська організація, яка представляє інтереси аграріїв і не залежить відт жодних політичних сил. Нарівні з українськими компаніями на виставці був представлений і стенд нашого Аграрного союзу. До нашої делегації увійшли 50 осіб, які представляють різні аграрні підприємства-виробники. Українську делегацію очолював Степан Кубів, перший віце-прем’єр-міністр – міністр економічного розвитку і торгівлі. Ми зі свого боку оплатили тільки переліт. Всі турботи – по пересуванню делегацій, включаючи відвідування різних підприємства, сніданки і обіди – взяли на себе організатори з китайської сторони.
– Китай зараз в центрі уваги світової спільноти?
– Я б сказав, – це Китаю зараз цікаві всі. У них є можливість вибирати партнерів відповідно до своїх інтересів. Китайські виробники вкрай зацікавлені в укладанні договорів безпосередньо з виробниками, щоб уникнути посередників. З цією метою власне і була організована виставка. Весь світ був представлений тут. Масштаби просто квражаючі. Раніше в моєму уявленні китайці були такими скромними трудівниками, що вирощують рис. Зараз же я побачив, наскільки високо технологічно розвинена ця країна. Вони вже далеко навіть не в 21 столітті. Вони вже в 22! А ми ще в 20, – з ноткою жалю ділиться співрозмовник. – І цього вони домоглися за двадцять п’ять років (скільки ми незалежні). Цього не можна передати словами, це грандіозно. Шанхай – 25 мільйонів жителів! В одному місті! Щоб легше було уявити: це якби половину населення України поселити в одному місті. Ви уявляєте, наскільки високим має бути саме життєзабезпечення міста! Забезпечити всіх роботою, харчуванням. Як ця «машина» повинна працювати?! Там все передбачено. Неймовірні чотириповерхові дорожні розв’язки в цій дорожній павутині. У Китаї 300 тисяч мостів, з них 172 тисячі мостів завдовжки більше одного кілометра. За 2017 рік ця країна виготовила цементу більше, ніж Америка за сто років. Сам Шанхай – 64 тис. кв. кілометрів. Це квадрат периметром від Вилкове до Ізмаїла, від Ізмаїла до Арциза від Арциза до Б-Дністровського! Масштаби вражають! Це неймовірно, як це все функціонує. Так само, як вражали і масштаби самої виставки.
Ще що вражає – рівень виховання китайців. Подобається їм чи ні – китайці посміхаються. Ми йдемо, не розуміємо багато чого, багато речей нам в дивину, а вони, тим не менш, неймовірно терпимі до таких туристів. За шість днів я не бачив жодної людини, яка б на ходу їла, пила чи палила. Для них це правило хорошого тону. Є лавки в парках, на тротуарах, де перехожі, присівши, можуть попити-поїсти, тут же можна телефон зарядити. А зі спиртним – взагалі нікого. Навіть воду не п’ють на ходу. І уявіть, в місті живуть 25 мільйонів чоловік – і жодного папірця не валяється на вулиці! Чистота! Це країна, де паралельно розвиваються соціалізм і капіталізм. Вони люблять свою історію і відносяться до неї з повагою. У всьому вони пішли так далеко … В дечому навіть обігнавши Америку.
У них вже 5 Джі. Банківська картка для них вже вчорашній день. Все в телефоні, і гроші теж. Платіжна система вся в айфонах. Навіть у найменшій лавці всі розраховуються за допомогою телефону. З готівкою практично ніхто не ходить, хіба що такі туристи, як ми. Їжа і все в більшості своїй замовляється через Інтернет онлайн. Тому супермаркети у них вже не настільки популярні. Та й сумки повні провізії вони не носять. І там на будь-яке питання – відповідь завжди однозначна. Двох варіантів бути не може. А у нас закон – як дишло, можна повернути і так, і сяк. По телебаченню у них немає реклами алкоголю, тютюнових виробів, ліків. Реклама тільки соціальна. Виховного характеру. Та й китайська аптечна мережа разюче відрізняється від нашої. Хоча вивіска цілком традиційна: червоний хрест, але аптечне наповнення зовсім нетрадиційне. Там немає звичних для нас медикаментів. У китайській аптеці корінці, трави – народна медицина, і тільки маленький відділ в величезній аптеці – звичні лікарські препарати. Вони не ковтають жменями таблетки. Для них організація життя по фен-шую, вживання натуральних чаїв, народних методів – це запорука здоров’я і довголіття. А шовку китайці приписують теж мало не лікувальні властивості, кажуть, нібито саме шовк (будь то простирадло або одяг, шарф) надає жіночій шкірі гладкість і сяйво.
Ще одне мене вразило. У Китаї людина отримує спочатку не машину, а номер. Машину можна міняти, а номер твій залишається незмінним. По ньому відстежують пересування людини, порушення, на нього виписуються і штрафи. Номер авто, так само, як і айфон, купується за паспортом, і кожна людина ідентифікується за номером і айфоном. Порушив правила або проїхав по платній дорозі – тобі на телефон прийдуть рахунки. І всюди мережі відеокамер. Наш гід пояснювала: «Ви речі можете залишати – у нас не крадуть. Якщо собака пропаде, її протягом півгодини за камерами відеоспостереження знайдуть». А камери там мінімум по чотири штуки на кожному стовпі, – ділиться Дмитро Іванович. – З водія за порушення знімається бал. Зняли 12 балів – автоматично анулюються права, і вчись заново. Це все дисциплінує. Нехлюйства немає. Але треба пам’ятати, що це країна, де за корупцію засуджують до смертної кари. Тому там перш, ніж вкрасти, люди думають.
– Ваші враження про саму виставку. Яких домовленостей вдалося українській стороні досягти?
Джерело: http://silahromad.com.ua
- Фостій Марина
- 29 травня 2019 р.
- 0