Геннадій Новіков: запуск ринку земель сільськогосподарського призначення без підготовчої роботи призведе до катастрофи

Геннадій Новіков: запуск ринку земель сільськогосподарського призначення без підготовчої роботи призведе до катастрофи

Необдуманий і передчасний запуск ринку земель сільськогосподарського призначення без проведення необхідних підготовчих робіт, які включають прийняття профільного законодавства та запуск дієвих фінансових інструментів, призведе до катастрофи і втрати Україною свого найбільшого скарбу. Таку заяву, коментуючи наміри представників нової влади щодо негайного запуску ринку сільськогосподарської землі, зробив голова Громадської спілки Аграрний союз України Геннадій Новіков.

Очільник ГС «АСУ» наголосив, що всі заяви прибічників негайного запуску земельного ринку про миттєве збільшення інвестиційної привабливості, зростання ВВП, доходів громадян і бюджету не мають під собою жодного обґрунтування.

«Ні експерти, ні учасники ринку, ні громадськість жодного разу не бачили якихось конкретних цифр та розрахунків, за рахунок чого вдасться покращити вказані економічні показники. Такий підхід нас вкрай насторожує, адже виглядає не більше ніж популізмом і спробою маніпуляції громадською думкою», - підкреслив Геннадій Новіков.

За його словами, перед відкриттям ринку землі сільськогосподарського призначення варто кілька разів зважити всі плюси та мінуси. Не можна допустити того, щоб найбільший скарб держави – українська земля – стала власністю кількох латифундистів чи представників інших держав.

«Ми не заперечуємо необхідність врегулювання земельних відносин. Але ми вважаємо, що перед цим кроком необхідно провести значну підготовчу роботу. Серед іншого, слід прийняти низку надзвичайно важливих законів, які зроблять ринок цивілізованим, та забезпечити запуск фінансових інструментів, які дадуть можливість українським аграріям купувати землю. Окрім цього, українська влада має нарешті забезпечити заповнення земельного кадастру», - зауважив очільник Аграрного союзу України.

Головне, переконаний він, гарантувати виконання ключового принципу реформи – земля має належати тим, хто на ній працює, громадам та державі. Лише після цього можна відкривати ринок землі.

«Не важливо, на скільки затягнеться підготовчий період. Без нього відкриття ринку сільськогосподарських земель стане катастрофічною помилкою, яку потім навряд чи вдасться виправити», - заявив Геннадій Новіков.

Він також наголосив, що Аграрний союз України категорично виступає проти продажу державних земель сільськогосподарського призначення. Адже ця земля є тим стабілізуючим елементом, який дає можливість державі бути державою. Всі розвинені держави світу викуповують землі в державну влісність, а не навпаки.

«Така земля може передаватися в оренду сільгоспвиробникам і фермерам на відкритих аукціонах, які гарантують отримання найбільшого і, головне, стабільного прибутку до державного бюджету. Нині ринкова вартість оренди таких земель дає можливість вже за 7 років отримати кошти, які будуть не меншими за дохід від продажу, - сказав голова ГС «АСУ». 

В крайньому випадку ми допускаємо варіант коли сама держава на початкових етапах купує землі але за умови виконання всіх обов’язків перед орендарями по договорам оренди.

«Багато наших громадян, які мають у власності сільськогосподарську землю, живуть на межі бідності, або й за цієї межею. Цим можуть скористатися спритники і за безцінь скуплять землю, яка могла б щорічно приносити прибуток селянам у вигляді орендної плати», - наголосив Геннадій Новіков.

Він закликав представників влади до конструктивного діалогу щодо запуску ринку сільськогосподарських земель та запропонував провести низку зустрічей, в ході яких буде представлено позиції усіх зацікавлених сторін і надано відповідні аргументи та розрахунки.

 

  • Фостій Марина
  • 2 серпня 2019 р.
  • 0