Зниження вартості води для поливу та зміна правил ліцензування ємностей для пального, - ключові теми засідання Ради ГС «АСУ»
Днями пройшло засідання Ради Громадської спілки «Аграрний союз України» прийняло рішення, участь у якому взяли 35 членів. Ключовими питаннями стали боротьба із запровадженням ліцензування ємностей для пального в нинішньому вигляді, а також критичне зростання вартості поливу в південних регіонах. В ході засідання також обговорили позицію ГС «АСУ» щодо ринку землі, органічне виробництво та аудит соціальної екологічної відповідальності аграрного підприємства.
Прикріплені файли та додаткові матеріали
РІШЕННЯ Ради ГС "АСУ" від 01.08.19 №3Р-1/1 "Стан зрошення в Україні та шляхи його здешевлення" РІШЕННЯ Ради ГС "АСУ" від 01.08.19 №3Р-1/2 "Про податкові новації щодо ліцензування акцизних складів, у тому числі пересувних" РІШЕННЯ Ради ГС "АСУ" від 01.08.19 №3Р-1/3 "Уточнення позиції ГС "АСУ" щодо ринку землі"
Голова ГС «АСУ» Геннадій Новіков нагадав, що нині вдалося відстрочити запровадження нових законодавчих норм, які вимагають обов’язкового ліцензування усіх ємностей для зберігання пального, включаючи й невеликі бочки.
«Законом передбачалося уведення з 1 липня штрафів до 500 тисяч гривень для всіх, хто не має відповідної ліцензії. А це – фактично всі сільгоспвиробники. Ми домоглися півроку відстрочки на введення в дію цього закону», - сказав очільник ГС «АСУ».
Він наголосив на тому, що головною ідеєю ініціаторів законопроекту була боротьба з тіньовим обігом пального. Однак, запропоновані норми лише створюють проблеми чесним сільгоспвиробникам та може стати причиною банкрутства багатьох з них. Натомість «сірі» торгівці пальним зможуть і далі торгувати та отримувати прибутки.
«Біда в тому, що цей закон не детінізує ринок, адже ті, хто купував чи продавав необліковане пальне й надалі робитимуть це, не отримуючи ліцензій на наявні ємності. Ми запропонували запровадити єдиний податок на гектар оброблюваної землі, запровадження кого дає можливість розрахувати, скільки пального споживають представники тих чи інших господарств. Таким чином тіньовий ринок просто розвалиться», - заявив Геннадій Новіков.
Він також поінформував присутніх, що відповідно до проведених на замовлення Аграрного союзу України розрахунків, усі гучні заяви про зростання ВВП на 3% після відкриття ринку землі є всього-на-всього маніпуляціями з цифрами.
«Якщо зараз сільгоспвиробники поставлять на власний баланс орендовану землю, то ВВП так само зросте на 3%. Фактично відбувається підміна понять. Адже виходить, що нині такого активу як земля немає. Але ж це не так, оскільки власники за цю землю отримують орендну плату», - підкреслив голова спілки.
Він також навів розрахунки, які підтвердили правильність позиції ГС «АСУ» щодо недопущення розпродажу державних земель сільськогосподарського призначення.
«Держава від продажу гектара власної землі отримає одноразово близько 20 тисяч грн за гектар. За 10 років з урахуванням покладених на власників земель платежів держава отримає усього 31 тисячу гривень. Натомість при здачі в оренду за 10 років держава зможе отримати 46 тисяч. І вигода від здачі в оренду з кожним наступним роком зростатиме», - заявив Геннадій Новіков.
За словами голови Відокремленого підрозділу «Херсонська обласна організація ГС «Аграрний союз України» Ігоря Брагінця, українські сільгоспвиробники щороку втрачають десятки мільйонів гривень через надмірну вартість поливу, без якого сільське господарство півдня України не може ефективно розвиватися.
Він запропонував 2 шляхи здешевлення вартості поливу через зниження вартості електроенергії, які становить левову часку тарифу на послуги з доставки води для поливу на поля. Перший з них стосується переведення насосних станцій на 1-й клас підключення до електропостачання, що дасть можливість знизити вартість на 30%. Другий – перехід з універсального тарифу на погодинний облік. Завдяки цьому економія становитиме близько 20%.
Відповідно до пропозиції Ігоря Брагінця було прийнято рішення підтримати пропозицію Держводагентства про перехід насосних станцій з 2-го класу підключення на 1-й клас та звернутися з відповідними листами до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Національної комісії з державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЄКП), Міністерства аграрної політики та продовольства України. Також у рішенні закликали Держводагентства прискорити встановлення систем обліку АСКОЕ, що дозволить купувати електроенергію на ринку не по універсальному тарифу.
«Таким чином, якщо ми реалізуємо 2 заходи, які не потребують жодної копійки з державного бюджету, сільгоспвиробники можуть отримати значні знижки на воду для поливу», зазначив він.
Ще однією важливою проблемою, на його переконання, є те, що зрошувальна мережа належить сільським радам.
«Вони лише беруть орендну плату, ні копійки не вкладаючи в зрошувальну систему. Як наслідок, стан зрошувальної інфраструктури погіршується. Сільгоспвиробники зі свого боку вкладають кошти лише в підтримання цієї інфраструктури. Адже немає сенсу інвестувати в реконструкцію майна, яке належить іншим», - підкреслив Ігор Брагінець.
Тож Рада ГС «АСУ» прийняла рішення долучитись до розробки законопроекту по об’єднанню водокористувачів для передачі внутрішньогосподарських мереж від сільських рад до водокористувачів, а також для недопущення приватизації насосних станцій та витіснення малих підприємств зі зрошувальних земель.
Головний редактор журналу «АгроPRO» Елла Ткачова поінформував членів Ради про напрацювання пропозиції видавати ліцензії на невеликі ємності для зберігання пального за спрощеною процедурою. Для прикладу, це може бути «заявний принцип» з відстрочкою обов’язкового надання документів.
«При цьому слід передбачити термін до 2022 року, щоб підприємства поступово упорядкували свої документи. Наші аргументи почули, адже їхня задача – взяти на контроль усі місяця зберігання. Їм неважливо, чи є у вас дозвіл на зберігання. Ми підготуємо проект змін до законодавства в тій частині, щоб спростити певні процедури отримання ліцензій. Однак, все це не звільняє від необхідності упорядкувати всі документи», - сказала вона.
- Фостій Марина
- 8 серпня 2019 р.
- 0