Учасники семінару-наради ГС «АСУ» обговорили земельні питання

Шостий день роботи семінару-наради керівників і спеціалістів сільгосппідприємств - членів Громадської спілки «Аграрний союз України» був присвячений земельним питанням.

Голова Громадської спілки «Аграрний союз України» Геннадій Новіков, відкриваючи засідання повідомив, що позицію ГС «АСУ» щодо відкриття ринку земель сільськогосподарського призначення у повному обсязі підтримали фермери.

«Інша асоціація заявила про те, що треба внести зміни до Конституції України та на рівні основного закону держави заборонити іноземцям купувати українську землю. Ми не маємо заперечень до цієї позиції, адже вона не суперечить основним положенням програми, яку ми намітили», - сказав очільник Аграрного союзу України.

Він вкотре наголосив на тому, що державну землю не можна продавати ні в якому разі, адже вона є основою держави.

«Ту кількість земель, які нині перебувають у державній власності, незалежні експерти називають мінімально необхідною державі для своєї продовольчої безпеки», - підкреслив Геннадій Новіков.

За його словами, при відкритті земельного ринку держава повинна отримати першочергове право викупу наділів громадян, які не хочуть здавати їх в оренду і отримувати стабільний дохід, та приймуть рішення продати землю.

Він зауважив, що нині такі країни як Велика Британія, США, Литва та інші викуповують землю в державну власність. При цьому Литва, яка свого часу продала власну землю за копійки, нині переплачує за неї.

«Це той приклад, який ми маємо врахувати. Ми не проти запровадження ринку. Однак він має бути запроваджений цивілізовано, а українці не повинні залишитися за бортом цього процесу», - резюмував Геннадій Новіков.

Координатор напрямку розвитку земельних відносин Громадської спілки «Аграрний союз України» Ірина Діденко звернула увагу на світову тенденцію, за якою країни не лише нарощують обсяг державних земель, вони також орендують наділи в інших країнах.

«Для прикладу, в Україні близько 400 тисяч гектарів орендує й обробляє американський пенсійний фонд. Земля – це обмежений ресурс, якого більше не стає. Тому ми бачимо захоплення родючих земель у різних країнах приватними структурами в інтересах своїх держав», - зауважила вона.

На жаль, за словами Ірини Діденко, Україна й нині не має стратегічного бачення, якою є кінцева мета земельної реформи. При цьому в державі добре працює система орендних відносин. Тому, на її переконання, не потрібно сліпо слідувати чужим шаблонам і запроваджувати відкритий земельний ринок, а розвивати орендний ринок, якщо він є більш ефективним.

Водночас вона відзначила, що з моменту початку підготовки до відкриття ринку так і не було реалізовано усі пункти, які необхідні для знаття мораторію.

За словами заступниці начальника Департаменту рослинництва та розвитку сільської місцевості Запорізької ОДА Людмили Спіциної, практично на кожній зустрічі з аграріями виникає питання щодо господарських дворів. І це не дивно, адже правонаступники зацікавлені в тому, щоб отримати земельні ділянки, зайняті господарськими дворами у власність.

«На сьогодні крига скресла і ми маємо рішення Верховного суду України за якими визнаються за правонаступниками право власності на ці господарські двори», - повідомила вона.

Окрім цього вона розповіла, за яких умов є можливість визнати право власності у правонаступників на такі земельні ділянки. Зокрема, це повинно бути підприємство, яке реорганізоване, і в якого є всі документи для підтвердження правонаступництва. Також земельній ділянці має бути присвоєний кадастровий номер і зроблена її нормативна грошова оцінка.

«Також бажано, щоб було рішення зборів того часу, які підтверджують, що ці землі загального користування, не сільськогосподарські угіддя, рішенням зборів передавалися підприємству», - додала Людмила Спіцина.

  • Фостій Марина
  • 27 серпня 2019 р.
  • 0