Геннадій Новіков ініціював створення Громадської коаліції «Ні безвідповідальному продажу землі!»
Голова Громадської спілки «Аграрний союз України» Геннадій Новіков разом з президентом ВГО «Асоціація фермерів та приватних землевласників України» Миколою Стрижаком в ході прес-конференції презентували створення Громадської коаліції «Ні безвідповідальному продажу землі!» та закликали усіх відповідальних аграріїв, політиків, громадських діячів та активістів долучатися до ініціативи.
«Наша позиція державницька. Вона гарантує місце України на світовому продовольчому ринку. Якщо іноземці куплять цю землю, ми втратимо стратегічну перевагу в часи, коли на зміну війнам за енергоресурси прийдуть війни за продовольство», - сказав голова ГС «АСУ».
Він наголосив, що більшість європейських держав мають у державній власності набагато більше сільськогосподарських земель, ніж Україна. А ті, хто свого часу пішов шляхом передачі прав на користування землею з державної власності, нині за значно вищими цінами викуповують наділи назад для формування державного земельного банку.
За словами Геннадія Новікова, після запровадження ринку, бюджети отримають кошти лише один раз, а далі власниками сплачуватиметься лише незначний податок. Якщо ж держава здаватиме власні землі в оренду, то в перспективі усього за 10 років отримає вдвічі більше надходжень. І далі це співвідношення лише зростатиме.
«Сьогодні орендна плата доходить подекуди до 15% від вартості землі. Тобто всього впродовж 7 років, здаючи землю в оренду, можна отримати її повну вартість. Як можна при такій дохідності активу продавати його», - підкреслив керівник Аграрного союзу України.
Він звернув увагу на те, що в сусідніх з нами державах плата за оренду землі нижча чим в Україні, а в окремих регіонах нашої країни орендарі платять за гектар більше, ніж у Франції. Офіційна українська статистика, зауважив він, демонструє середню вартість, в яку входять землі, які за документами здаються за копійки.
«І податкова зовсім не реагує на такі випадки приховування доходів. Якщо податкові візьмуться за тіньовий обіг землі, за нашими розрахунками, можна легко отримати 2,5-3 млрд дол. додаткових коштів до бюджету», - заявив Геннадій Новіков.
Він поінформував присутніх, що з 2000 по 2014 рік завдяки орендним відносинам на селі, виробництво валової продукції на гектар у порівняльних цінах зросло в 4,2 раза, без урахування інфляції. Орендна плата за аналогічний проміжок часу збільшилася в 4,7 раза. Інвестиції зросли в 6,5 раза.
«У процесі еволюції аграрний сектор України зараз майже вдвічі перевищив виробництво 1990 року. Це свідчить про розвиток галузі. Нині важко знайти необроблюваний клаптик землі. Найкращі світові технології нині працюють на українських ланах. На сьогодні сільське господарство ефективно розвивається, дає валютну виручку й формує 17% ВВП. Тому говорити про те, щоб зарізати курку, яка несе золоті яйця – не по-господарськи. Тому ми наполягаємо на тому, щоб люди, які працюють на землі, здатні обробляти землю і годувати державу та ще півсвіту. Тому немає причин позбавляти їх цієї можливості», - додав очільник ГС «АСУ».
За його словам, навіть якщо ринок буде відкрито, слід забезпечити доступ до фінансових інструментів українським аграріям.
«Найкраще для України - це створення державної іпотечної установи, чого ми й вимагаємо, яка дозволяла б фізичній особі-фермеру прийти і під заставу землі взяти кредит довгостроковий і викупити землю у пайовика, якщо йому захотілося її продати. Органи місцевого самоврядування через цю установу також змогли б накопичувати свій земельний банк. Бо далі земля буде найбільш надійним ресурсом місцевих громад, яка даватиме прибуток у вигляді плати за оренду і забезпечить розвиток на місцях підприємств інших напрямків, наприклад переробки», - сказав Геннадій Новіков.
За словами президента ВГО «Асоціація фермерів та приватних землевласників України» Миколи Стрижака, земля не є товаром і має тільки ознаки товару, тому не є предметом ринку. Само тому й було введено поняття обіг землі.
«В Європі ніхто не продавав землю, не продає і не буде продавати. На ринку продається право на використання землі. Шкода, що наші експерти й деякі науковці чомусь хочуть принести до нас позиції, що земля - це предмет ринку», - зазначив він.
За його словами, в Україні й нині не визначили кінцеву мету завершення земельної реформи. А якщо не визначено кінцевої мети, то відповідно немає й поетапного плану досягнення цієї мети. Якби такий план був, тоді б і питання обігу землі – кому, скільки і як – були визначені.
Він вкотре звернув увагу на спільній позиції обох асоціацій стосовно того, що першочерговим правом на викуп українських земель мають володіти саме українські фермери, а також місцеві громади.
Керівник Інституту громадського управління Віктор Жердицький акцентував, що для успішного запуску ринку землі сільськогосподарського призначення державі необхідно посилити боротьбу з рейдерством, а також посилити роботу Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, адже нині 20% земель не занесені до кадастру.
- Фостій Марина
- 17 вересня 2019 р.
- 0