Геннадій Новіков зміг представити позицію ГС «АСУ» щодо відкриття ринку землі на організованому владою форумі
Голова Громадської спілки «Аграрний союз України» Геннадій Новіков, не зважаючи на супротив, зміг виступити та донести позицію українських аграріїв щодо негайного відкриття ринку сільськогосподарських земель до учасників організованого представниками нинішньої влади заходу.
Він наголосив, що ключовою метою реформи має бути пошук ефективного власника українця, якій обробляє українську землю й проживає на ній. Адже лише так можна зберегти українську землю для нащадків.
«Що стосується державних земель, то наша категорична позиція полягає у тому, що такі землі неможні продавати, а передавати в оренду в ході аукціонів. В таких аукціонах можуть брати й іноземні компанії, які готові пропонувати найкращу ціну», - зазначив очільник ГС «АСУ».
Коментуючи запропоновані законодавчі ініціативи, він підкреслив, що переважне право купівлі ділянки має орендар за умови сплати справедливої ціни. Однак законодавство не говорить, якою має бути ця ціна. А значить – власник може орендарю сказати, що хоче від нього, наприклад, сто тисяч, щоб той відмовився, і продати її іншому в 10 разів дешевше.
За його словами, саме прихильники негайного відкриття ринку, формують міфи, покликані забезпечити позитивну громадську думку щодо цього кроку.
«Міфи існують у тих, хто виступає за негайне відкриття ринку землі. Ми не виступаємо проти ринку. Ми хочемо цивілізованого ринку землі, а не так як пропонується зараз», - заявив Геннадій Новіков.
Він звернув увагу на те, що всі доводи за негайне відкриття ринку – банальна маніпуляція цифрами, адже й зараз реальна ціна оренди вища ніж в багатьох європейських країнах, зростання ВВП так само можна досягти якщо поставити орендні землі на баланс підприємств, а зростання інвестицій при працюючій системі оренди за 10 років становило 6,5 разів.
«Більше того, в усіх розвинених країнах цей ринок функціонує з дуже серйозними обмеженнями. І про це чомусь не кажуть ініціатори скасування мораторію», - додав керівник Аграрного союзу України.
За словами голови комітету Асоціації фермерів та приватних землевласників Івана Слободяника, профільні закони мали б містити норми схожі до тих, котрі діють в польській чи литовській моделях, щодо обмеження доступу іноземців протягом 5 чи 10 років.
«До самого запуску ринку землі мав би запрацювати фінансовий інструментарій, щоб з’явилася довіра до банківської системи і запрацював кредитний механізм для маленьких господарств. На все це накладається відсутність чітко прописаного пріоритетного права. Адже в тій редакції, яка є, пріоритетне право є досить віртуальним», - сказав він.
На переконання Івана Слободяника, сьогодні фермер відчуває себе абсолютно незахищеним. На його переконання, варто було б передбачити, що на першому етапі брати участь у торгах мають українці та компанії, де кінцевими бенефіциарами є українці. При цьому має бути забезпечена компенсація, яка знизить для аграріїв ставки за кредитами до 3%.
Колишній чиновник Мінагропрому Ольга Трофімцева у свою чергу підкреслила, що немає нічого страшного, щоб у перші роки було обмежено доступ іноземців до купівлі землі. За цей час можна буде подивитися як працює система і побачити її прогалини, врахувавши які, можна відкривати ринок, в тому числі й для іноземних інвесторів.
- Фостій Марина
- 26 вересня 2019 р.
- 0