Обурені сільгоспвиробники з усієї країни зібралися в офісі ГС «АСУ» для обговорення подальших дій щодо вранішнього засідання Комітету ВРУ

В п’ятницю обурені сільгоспвиробники з усієї країни зібралися в нашому офісі для обговорення подальших дій аграріїв адже влада в чергове обвела нас навколо пальця. 

До обговорення долучився також позачерговий радник (уповноважений з земельних питань) президента України Роман Лещенко.

На позачерговому засіданні Комітету з питань аграрної та земельної політики Верховної Ради депутати проголосували за законопроект 2178-10.

Нагадаємо, що засідання комітету мало відбуватися сьогодні о 14:30, натомість його було перенесено на 9:00. Депутати затвердили до винесення на голосування в сесійну залу законопроект 2178-10, поданий Миколою Сольський, Мариною Нікітіною, Артемом Нагаєвський тощо.

Законопроект передбачає, що:

⦁ з 01.10.2020 скасовується заборона на відчуження земель сільськогосподарського призначення усіх форм власності;

⦁ визначається суб’єктний склад осіб, які можуть набувати право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення: громадяни України, територіальні громади, держава, юридичні особи України та іноземні громадяни і особи без громадянства у разі набуття в порядку спадкування та обов’язком відчужити ділянку протягом року;

⦁ встановлюється правило, за яким до 1 січня 2024 року не допускається набуття юридичними особами, бенефіціарним власником (контролером) яких є іноземці, особи без громадянства, юридичні особи, створені за законодавством іншим, ніж законодавство України, іноземні держави, права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення. Вказані вимоги не розповсюджуються на випадки набуття у власність земельних ділянок їх орендарями, які є сільськогосподарськими товаровиробниками, якщо з часу державної реєстрації юридичної особи - набувача права власності пройшло не менше 3 років, а також на випадки набуття у власність зазначеними особами земельних ділянок.

⦁ встановлюється мінімальна стартова ціна продажу земельних ділянок державної та комунальної власності на земельних торгах на рівні не нижче нормативної грошової оцінки;

⦁ встановлюється обмеження на сукупну площу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, яка може перебувати у власності громадянина та юридичної особи, та пов’язаних з нею осіб. Обмеження не допускають набуття у власність більше 35% сільськогосподарських земель об'єднаної громади, 15% сільськогосподарських земель області та 0,5% сільськогосподарських земель України;

⦁ забезпечується переважне право орендаря на купівлю земельної ділянки;

⦁ передбачається обов’язок державного реєстратора вносити інформацію про ціну (вартість) речових прав, в тому числі прав користування, до Реєстру речових прав;

⦁ забезпечується право громадян на викуп земельних ділянок для ведення селянського (фермерського) господарства, які їм належать на праві постійного користування та праві довічного успадкованого володіння. Можливо викупити із розстрочкою платежу до 5 років за ціною, яка дорівнює нормативній грошовій оцінці таких земельних ділянок.

Позиція нашої спілки залишається сталою:

Перший етап: створення  законодавчих та організаційних умов

–  законодавче врегулювання максимального захисту права оренди землі;

- включення права оренди землі в систему активів сільгосппідприємств;

- розвиток іпотеки під заставу права користування земельними ділянками;

-  наповнення та виправлення даних ДЗК та Реєстру прав на нерухоме майно;

- розвиток  ринків кредитування та страхування для розвитку малих та середніх госпоадрств.

Другий етап: баланс інтересів

1) Заборона продажу земель сільськогосподарського призначення  державної і комунальної власності. (10,4 млн га державних земель можуть давати 31,2 млрд грн щорічно при орендній платі 12% НГО).

2) Надання державі в особі громад виключного права купівлі земель сільськогосподарського призначення («паїових» земель), через надання кредитів новою держаною іпотечною установою (на рівні НГО) для:

- забезпечення  реалізації права  власників паїв розпоряджатися своєю власністю; 

- уникнення “просідання” ціни на землю;

- подальшого ефективного розпорядження шляхом передачі земель виключно в користування (стабільне наповнення бюджетів) через аукціони.

Третій етап: реалізація принципу “Землею має володіти тай, хто на ній працює”:

1) перші 5 років - доступ до ринку фізичних осіб громадян України із запровадженням сертифікації сільськогосподарської діяльності та обмеженням площі в одні руки – 200 га;

2)  в подальшому, за наявної необхідності, - доступ до ринку фермерських господарств, юридичних осіб, які мають статус сільськогосподарського виробника останні 3-роки, засновниками яких є виключно громадяни України з обмеженням щодо власності та користування землею не більше 5000 га.

Нагадаємо, що раніше президент України Володмир Зеленський обіцяв врахувати позицію фермерів щодо розміру земельної ділянки, яку можна придбати в одні руки та не допустити прийняття закону, де буде передбачено концентрацію в одних руках до 15% землі в межах області, та 0,5% — в межах України. Людей обурило що їх вчергове не почули. Запросили до Києва, а потім змінили час провели Комітетських слухань. Фермери обурені і готові до більш рішучих акцій протесту.

  • Фостій Марина
  • 20 жовтня 2019 р.
  • 0